Vedle lidovců a TOP 09 vytvořili strategické partnerství také zelení, kteří poskytli místa na svých kandidátkách Straně pro otevřenou společnost (SOS). Z neparlamentních subjektů si největší ambice dělá strana Věci Veřejné (VV), která půjde do voleb po boku SNK-ED a Alternativy. [celá zpráva]

Uvedené strany ovšem nezaložily volební koalice, jak určuje zákon. Podle něj se totiž koalici navyšuje hranice pro vstup do Sněmovny o pět procent s každým registrovaným subjektem, takže například koalice VV by musela získat 15 procent hlasů.  

Jsou to unikátní partnerství. Nejsou postaveny na otevřené autentické koalici, ale v podstatě na spolupráci několika osobností.politolog Jan Kubáček

"To nejsou čisté předvolební koalice, to jsou podivná zakamuflovaná spojenectví. Kamuflují a dělají nějaké fúze, které by je měly už předem v očích voličů diskvalifikovat. U nás se ale moc nesleduje, jestli volby jsou nebo nejsou zfalšované,“ řekl Novinkám politolog Zdeněk Zbořil.  

Podobně se vyjádřil i politolog Jan Kubáček: "Jsou to unikátní partnerství, takové koalice na český způsob. Nejsou postaveny na otevřené autentické koalici, ale v podstatě na spolupráci několika osobností.“ 

Některé strany si spojenectvím možná uškodily

Podle Kubáčka by ale nová spojenectví měla být nejvýhodnější pro TOP 09 a Věci veřejné. "Tyto dvě strany získávají regionálně významné osobnosti, velmi často i tváře celostátní politiky a hlavně lidi, kteří mají dlouhodobou místní zkušenost a mají velmi dobré renomé ve své oblasti,“ vysvětlil politolog.

Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a Jan Gazdík s novým logem TOP 09.

Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a Jan Gazdík s novým logem TOP 09.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

"Pro TOP 09 to má jednu obrovskou výhodu: objevuje se tam hlavně šance, jak vyluxovat všechny ostatní nezávislé formace. Protože jsou první a jako první nabízejí regionální politiku, což je pro voliče velmi atraktivní,“ doplnil Kubáček.  

Tereza Voříšková

Předseda Strany pro otevřenou společnost Pavel Rytíř uzavřel spolupráci s předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Strana zelených však dle jeho odhadů na spojení s SOS spíše doplatí, protože SOS je údajně frakce, o níž je známo, že se spojí s kýmkoli a uvedl příklad Liberecka, kde spolupracuje s komunisty. Pochyby má i ohledně volebního svazku KDU-ČSL a EDS. "Obě mají naprosto odlišný typ voličů. V tomto ohledu nepůsobí, že se jedna a druhá voličská skupina sčítají, ale velmi často se vyrušují,“ upozornil Kubáček.  

Potřebují lidovci EDS?

Spolupráce TOP 09 a starostů by mohla být nejefektivnější i podle dalšího politologa Tomáše Lebedy. "Starostové a nezávislí jsou etablovaný subjekt, který má řadu starostů, kteří mohou i na úrovni obcí udělat mnoho práce. TOP 09 je subjekt, na který je upřena mediální pozornost,“ řekl odborník. A podobně skeptický názor zastává i na spolupráci lidovců s EDS. "Ta spolupráce tam trochu skřípe. Nevím do jaké míry jsou sympatizanti EDS schopni akceptovat KDU-ČSL a naopak,“ dodal Lebeda. 

Zbořil však odmítl, že by EDS byla významným hráčem. Podle něj mají křesťanští demokraté reálné šance dostat se do Sněmovny, ale především však jde o to, jestli se jim podaří mobilizovat svůj voličský potenciál. Šance na překonání pětiprocentní hranice rovněž připisuje TOP 09.