"Záleží na dárcích, předpokládám, že by to mohlo být několik málo desítek miliónů korun,“ řekl bývalý ministr financí Kalousek k otázce na financování strany.

Předseda uskupení Schwarzenberg odhadl, že by si kampaň mohla vyžádat investici 25 až 30 miliónů korun. Sponzoři zatím nejsou známi, ale podle Schwarzenberga je transparentnost jednou z hlavních priorit nové strany: "Veškeré financování bude transparentní, to je jeden ze základních kamenů TOP 09.“

Na otázku, zda bude jedním ze sponzorů i miliardář Zdeněk Bakala, odpověděl, že nabídku pomoci TOP 09 dostala, nicméně na tomto bodě údajně vyjednávání skončilo.

Strana TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí ve čtvrtek podepsali smlouvu o dlouhodobé strategické spolupráci. Do politiky by chtěly vnést nový „nehašteřivý“ styl. Zásadními prioritami konzervativců by měly být obec a rodina, stavět by se měli i proti politickému pragocentrismu.

Předsednictvo shodlo na čtyřech lídrech

"Dnes uzavíráme jakési registrované partnerství," upřesnil předseda hnutí starostů Petr Gazdík s tím, že smlouva bude platit do roku 2012.

Do dvou týdnů by mělo uskupení představit 14 krajských lídrů kandidátek. "Pokud se dostaneme do Sněmovny, a my o tom nepochybujeme, vznikne poslanecký klub TOP 09 a Starostové,“ řekl Kalousek. O své kandidatuře podle svých slov nechá rozhodnout předsednictvo uskupení.

Zatím bylo rozhodnuto o čtyřech lídrech. Vedle Schwarzenberga v Praze povede zlínskou kandidátku Gazdík, olomouckou zastupitelka kraje a dětská lékařka Jitka Chalánková a na Vysočině bude v čele kandidátky Ladislav Jirků, rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. 

Jednou z priorit nové politické formace je také rovnoprávné zastoupení žen na kandidátkách v krajích.