"Demontáž oplocení proběhne v nejbližší době. Oplocení není v současnosti potřebné," řekl Právu Čírtek.

Na dotaz Práva, zda to znamená, že s výstavbou radaru je definitivní konec, Čírtek uvedl, že nic takového ministr netvrdí.

Vojenská policie kótu obsadila 9. června. Kótu 718 nechala armáda oplotit poté, co ji  v květnu 2008 obsadila na šest týdnů skupinka aktivistů z hnutí Greenpeace. Aktivisté tehdy na obsazeném území vyhlásili stát Peaceland. Armáda následně celý prostor oplotila ostnatým drátem a začala jej střežit.

Vznik amerického radaru protiraketové obrany nyní zřejmě uvázl na mrtvém bodě. Podepsány jsou dvě základní smlouvy umožňující jeho vznik, neratifikovala je ale zatím Poslanecká sněmovna. Minulá koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS), jejíž ministři dokumenty podepsali, je nakonec z jednání sněmovny stáhla.

 

Budeme vládou radarového tichanejmenovaný ministr nové vlády

Také americká strana nyní celý plán ochrany před balistickými střelami přehodnocuje. "Míč je na americké straně hřiště," řekl ČTK se situací obeznámený český diplomat.

Radarové téma podle všeho nehodlá rozehrávat ani nový úřednický kabinet premiéra Jana Fischera, který minulý týden Topolánkovu vládu z rozhodnutí významných politických stran nahradil. "Budeme vládou radarového ticha," popsal to jeden z jejích ministrů.

Martin Barták

Ministr Martin Barták

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

Proti plánovanému vzniku radarové základny se ostře postavila nejen KSČM, ale také ČSSD, která je jednou ze stran dohody o ustavení nynějšího úřednického kabinetu.

Aktivisté Greenpeace staví na kótě 718 Most setkání.

Aktivisté Greenpeace postavili na kótě 718 Most setkání.

FOTO: Radek Plavecký, Právo