Zdůraznil však, že je to pouze jeho osobní názor. Podle něj je na Klausovi, kdy smlouvu podepíše, protože česká ústava nezná žádné lhůty. "Je to na něm, česká ústava nemá žádné lhůty. Osobně bych si přál, aby ratifikační proces proběhl do svého konce úspěšně,“ řekl pak Fischer.

Podpořil Barrosa, aby ve funkci šéfa EK pokračoval nadále. "ČR podporuje kandidaturu pana Barrosa do dalšího kola působení v čele komise,“ řekl. Barroso také nešetřil komplimenty, popřál Fischerovi úspěch v nové roli.

Nový premiér se nejprve setkal s českým eurokomisařem Vladimírem Špidlou, a to na výstavě současného českého surrealismu. Vzhledem ke zpoždění nestihl se Špidlou odhalit bustu Boženy Němcové. Současně probíhala i demontáž plastiky Entropa.

Demontáž plastiky Entropa

:. Demontáž plastiky Entropa FOTO: MMS Jiří Ovčáček, Novinky

Český premiér se v Bruselu vyjádřil i k přijetí eura, jeho vláda podle něj zahájí analýzy a debatu, ale nebude na ní, aby o společné evropské měně politicky rozhodla.

V Belgii čeká Fischera ještě například setkání s belgickým premiérem Hermanem Van Rompuyem a vysokým představitelem pro EU Javierem Solanou.