Fischer Klausovi předal seznam v modrých deskách se slovy: "Navrhuji, abyste jmenoval členy vlády podle mého návrhu."

Klaus potvrdil, že kabinet podle Fischerova návrhu jmenuje a úterní schůzku chápe jako konec "mezidobí, mezivládí či dvojvládí."

Po setkání s Klausem Fischer řekl, že vítá konec přípravného období, v němž se kabinet rodil. Oznámil také, že bude jednat se zástupci všech parlamentních stran, a vyslovil názor, že jeho kabinet bude "dobře komunikující".

Poslední jména

Jako poslední se v úterý dopoledne do kabinetu dostali Eduard Janota, Miroslava Kopicová a Daniela Kovářová. Janota po peripetiích nabídek a odmítání nakonec přijal post ministra financí, Kopicová bude řídit resort školství, Kovářová bude šéfovat ministerstvu spravedlnosti. [celá zpráva]

Exministryně školství Miroslava Kopicová si myslí, že její protikandidát pro funkci ministra školství Jakub Dürr je schopný funkci zvládnout.

:. Miroslava Kopicová. FOTO: Lukáš Táborský, Právo

Danielu Kovářovou Fischer původně odmítl, ale ODS ji nominovala znovu a premiér Fischer její nominaci nakonec akceptoval. Jmenování Kovářové následně Fischer označil za kompromis. Kovářová nyní působí jako šéfka Justiční akademie.

Daniela Kovářová, kandidátka na post ministryně spravedlnosti.

:. Daniela Kovářová, ministryně spravedlnosti. FOTO: Milan Malíček, Právo

Dlouho nebylo jasné, bude-li v nové vládě obsazen i post ministra pro lidská práva a národnostní menšiny. Nakonec ČSSD ustoupila a souhlasila s tím, že resort i nadále povede kandidát zelených a dosavadní ministr Michael Kocáb. Bude tak jediným z ministrů, který si svůj post udrží.

Prezident Klaus po předchozím setkání s premiérem Fischerem oznámil, že nový kabinet, který by měl vládnout až do předčasných voleb, jmenuje v pátek 8. května. Volby by se dle představ politiků měly konat počátkem října. Aby to bylo možné, musí ještě poslanci přijmout ústavní zákon o zkrácení volebního období. Ten již prošel prvním čtením a zákonodárci jej chtějí schválit ještě na nynější schůzi.

 Pravděpodobné složení nového kabinetu
předseda vlády - Jan Fischer
vicepremiér a ministr zahraničí - Jan Kohout
vicepremiér a ministr obrany - Martin Barták
ministr financí - Eduard Janota
ministr pro evropské záležitosti - Štefan Füle
ministr vnitra - Martin Pecina
ministryně spravedlnosti - Daniela Kovářová
ministryně zdravotnictví - Dana Jurásková
ministryně školství - Miroslava Kopicová
ministr pro lidská práva - Michael Kocáb
ministr životního prostředí - Ladislav Miko
ministr dopravy - Gustáv Slamečka
ministr práce a sociálních věcí - Petr Šimerka
ministr průmyslu a obchodu - Vladimír Tošovský
ministr pro místní rozvoj - Rostislav Vondruška
ministr zemědělství - Jakub Šebesta
ministr kultury - Václav Riedlbauch