„Antivirotika Tamiflu a Relenza podle informací americké strany na tento kmen chřipky plně zabírají. H1N1 je však rezistentní vůči takzvaným tradičním antivirotikům,“ upřesnil hlavní hygienik. Česko je podle jeho slov v úzkém kontaktu se všemi členskými státy Evropské unie.

„Bereme to velmi vážně, protože ta šíření v Mexiku a Spojených státech nejsou zanedbatelná. Samozřejmě jsme v úzkém kontaktu se všemi členskými státy EU,“ řekl s tím, že na konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) do švýcarské Ženevy odletěli tři čeští odborníci na chřipku. V pondělí tam začne diskuse k pandemické připravenosti.

Pokud se situace zkomplikuje, sejde se i česká pandemická komise. Národní referenční laboratoř pro chřipku každý týden laboratorně posuzuje všechna hlášení o akutních respiračních onemocněních. Nově bude od pondělí klást důraz právě na virus prasečí chřipky.

Hlavní hygienik také varoval, že proti tomuto virovému kmenu lidé téměř nemají protilátky, v čemž nepomohla ani nedávná epidemie chřipky. „Ta letošní chřipka nemůže navodit zvýšenou imunitu proti tomuto kmeni,“ vysvětlil.

Cestovky žádná omezení nechystají

České cestovní kanceláře se zatím nechystají omezit lety a zájezdy do zemí postižených nákazou prasečí chřipky, tedy do USA a především do Mexika, dokud ministerstvo zahraničí neohlásí, že v oblasti hrozí stav nouze, nebo ohrožení života.

Čtěte také
Svět zalarmoval mexický vir prasečí chřipky

Právu to sdělil viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA) Tomio Okamura. Dodal však, že i v případě těchto opatření mohou cestovky do ohrožených oblastí dále létat.
Podle mluvčí ministerstva Zuzany Opletalové se diplomacie k takovému prohlášení zatím nechystá, i když situaci v Americe bedlivě sleduje. Česká ambasáda v Mexiku zatím na svých stránkách pouze důrazně doporučuje občanům, kteří v Mexiku pobývají, aby dodržovali hygienická opatření, vyhýbali se fyzickému kontaktu a návštěvám zalidněných míst.

AČCKA později upřesnila, že na území Mexika se pohybuje přibližně 400 českých turistů, zatímco v USA asi 3000, pokud se nepočítají občané, kteří mají ve Spojených státech dlouhodobý pobyt. Do Mexika také létají z České republiky přímé letecké linky, jedná se o charterové lety se zájezdy.