Na tiskové konferenci premiér v demisi Mirek Topolánek oznámil, že účastníci schůzky podepsali předběžnou dohodu o předčasných volbách a přechodné vládě. Ta musí být ratifikována orgány politických stran. Ke jmenování prezidentem republiky by podle návrhu mohlo dojít 9. května.

"O nabídce jsem věděl, byla se mnou projednána. Pokud k tomu dojde, jsem připraven tuto službu na pět měsíců převzít," reagoval Fischer pro Českou televizi.

Martin Bursík (SZ), Jiří Čunek (KDU-ČSL), Mirek Topolánek (ODS), David Vodrážka (ODS) a Roman Línek (KDU-ČSL) na tiskové konferenci v Kramářově vile.

:. Martin Bursík (SZ), Jiří Čunek (KDU-ČSL), Mirek Topolánek (ODS), David Vodrážka (ODS) a Roman Línek (KDU-ČSL) na tiskové konferenci v Kramářově vile.
FOTO: René Volfík, ČTK

"Návrh na nového předsedu vlády, který by měl vést tu překlenovací vládu složenou z nestranických odborníků, budu panu prezidentu dávat já," poznamenal Topolánek. Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka je nedělní jednání pro prezidenta důležitou zprávou. Ukázalo podle něj, že v ČR jsou politické strany, které disponují pohodlnou parlamentní většinou, vedou jednání a podstatně je posunují kupředu.

Politici se shodli také na termínu voleb. Ty budou nejpozději do 15. října, zřejmě 9. a 10. října. V nejbližší době proto předloží skupina poslanců všech čtyř stran dohody návrh ústavního zákona.

Odborníci bez vztahu ke stranám

Jiří Paroubek na tiskové konferenci později označil jednání za korektní. Podle něj půjde o vládu nestranických odborníků bez vztahu na současné politické strany. Prezidenta s výsledky jednání chtějí s Topolánkem seznámit zřejmě už v pondělí.

Nový premiér bude vybírat z návrhů stran končící koalice (8 rezortů) a ČSSD (7 rezortů).V novém kabinetu nebude nikdo z dosavadních ministrů.

ČTĚTE TAKÉ: Znění dohody koaličních stran a ČSSD

ODS, KDU-ČSL a Strana zelených navrhnou kandidáty na funkci ministra obrany, financí, spravedlnosti, dopravy, školství, kultury, životního prostředí, a zdravotnictví. Sociální demokracie obsadí ministerstva vnitra, půrmyslu a obchodu, zahraničí, zemědělství, práce a sociálních věcí, ministerstvo pro evropské záležitosti a místního rozvoje. Tento stav se však podle Topolánka může ještě změnit.


O tom, že podoba nové vlády by měla být hotova v neděli, se hovořilo už v pátek. Nový kabinet by tak mohl začít vládnout v polovině května po schválení protikrizových opatření.

Do Kramářovy vily se v neděli večer sjeli čelní představitelé koalice a opozice. Za ODS zde byli Mirek Topolánek, Petr Tluchoř, David Vodrážka, za KDU-ČSL Jiří Čunek, Pavel Severa, Roman Línek a za zelené Martin Bursík, Kateřina Jacques a Džamila Stehlíková.

O něco později dorazil v doprovodu Jaroslava Tvrdíka i předseda soc. dem. Jiří Paroubek a místopředsedové strany Zdeněk Škromach a Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté, kteří vyvolali hlasování o vyslovení nedůvěry, jež vedlo k pádu Topolánkovy vlády, požadovali, aby kabinet nyní vládnoucí v demisi skončil nejpozději 8. května.

Úřednická vláda by měla mít 16 ministerstev, obsazených nestranickými odborníky se souhlasem všech čtyř stran.