Zubová prhlásila, že si uvědomuje odpovědnost vyplývající z toho, že Česko je nyní předsednickou zemí EU, předsednictví podle ní ale nemůže být zástěrkou pro problémy a kauzy, kterým teď vláda čelí.

V Demokratické straně zelených jsou většinou bývalí členové SZ

Novinářům se v neděli představili i další členové vedení DSZ - předsedou je Vladislav Koval, donedávna ještě šéf moravskoslezské krajské organizace Strany zelených, místopředsedou Jan Vondrouš, někdejší šéf liberecké krajské organizace SZ. Většinu dosavadních členů DSZ tvoří právě lidé, kteří pro rozpory ve SZ tuto vládní stranu opustili.

Koval DSZ označil za "jaro české politiky", cílem tohoto subjektu je být alternativou Straně zelených, která podle DSZ sklouzla k nedemokratickým praktikám. DSZ dnes představila i lídra kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, je jím Daniel Solis.

Jakubková je jen "čestnou členkou"

Jedinou poslankyní v řadách nového politického subjektu je Zubová. Věra Jakubková, další členka sněmovny, která byla ze SZ Martina Bursíka vyloučena, je sice čestnou členkou DSZ, prý ale o vstupu do nové strany neuvažuje.

K nové straně se nehlásí zakladatelé vnitrostranické frakce DSZ Demokratická výzva. Iniciátorka této frakce Dana Kuchtová vyzvala členy SZ, aby tuto vládní stranu neopouštěli. Bursík již dříve uvedl, že se odlivu členů nebojí.