Kubek, který je považován za spojence bývalého ministra zdravotnictví a nynějšího středočeského hejtmana Davida Ratha, označil schválený kompromis za přijatelný. "Výrazně zmírňuje dosavadní asociálnost systému. Osvobození dětí je v souladu s evropskou tradicí solidárního financování, proto žádám hejtmany a krajské zastupitele, aby ukončili praxi dotování těchto poplatků pro některé pacienty," doplnil.

"Změna pravidel pro placení tzv. regulačních poplatků není ideální, ale jde o krok správným směrem. Životaschopnost tohoto kompromisu pochopitelně prověří čas," píše se v prohlášení ČLK.

Chaos ve zdravotnictví stoupá

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se ČLK kvůli dotování poplatků obrátila, sice nekonstatoval, že jde o nedovolenou veřejnou podporu krajských zdravotnických zařízení, ale zároveň upozornil, že rozhodování o tom je v pravomoci Evropské komise. ÚOHS se zatím nevyjádřil k dalšímu dotazu ČLK, zda postup krajů neporušuje pravidla hospodářské soutěže.

"V každém případě, a to bez ohledu na protichůdné názory právníků, jsme všichni svědky toho, že stoupá chaos ve zdravotnictví. Pacienti zdravotnických zařízení, kde kraje poplatky nedotují, se mohou cítit znevýhodněni. Obdobně se cítí znevýhodněna i zdravotnická zařízení, která nezřizuje kraj," podotkl Kubek.

Osvobozením dětí do 18 let přijde velká většina lékařů i nemocnic o část svých příjmů, proto ČLK požaduje, aby jim tyto peníze zaplatily zdravotní pojišťovny.

Kubek podle svých slov spoléhá na slib ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové (ODS), že to s pojišťovnami projedná. Než bude tato kompenzace domluvena, neměli by soukromí lékaři a ředitelé nemocnic podle Kubka podepisovat se zdravotními pojišťovnami cenové dodatky ke smlouvám.