Právu vznik frakce potvrdil Pavel Křivka, předseda SZ v Pardubickém kraji. Právě on spolu s exministryní Danou Kuchtovou podle informací Práva setkání do Pardubic svolal. Podle Křivky je pod výzvou podepsáno asi 35 členů Strany zelených, kteří v Pardubicích jednali.

Krajský šéf strany rovněž potvrdil, že na místě byla i poslankyně Olga Zubová. Další rebelka Věra Jakubková nedorazila, výzvu ale podpořila. Předsedkyní a předsedou byli zvoleni Dana Kuchtová a Martin Čáslavka, kteří tvoří spolu s Janem Korytářem, Josefem Jadrným, Petrem Šlegrem, Luďkou Tomešovou a Miroslavem Vykou, výkonný výbor Demokratické výzvy Strany zelených.

"Chceme být být programovou protiváhou vedení strany. Budeme chtít, aby se strana vrátila k demokratickému fungování. Nyní to tak není," řekla Kuchtová. Frakce by podle ní měla přispět k tomu, aby ze strany neodcházeli její členové. Zároveň by měla pomoci získat straně více voličů.

"Myslím, že v tomhle se Dana Kuchtová velmi silně mýlí," reagoval na její vyjádření Bursík.

Bursík: bude to vnímáno jako další konflikt uvnitř SZ

Předseda Martin Bursík se o možnostech založení frakce podle vlastních slov dozvěděl během pátečního telefonního rozhovoru s Kuchtovou. V reakci na to se rozhodl napsat jí dopis, který dal k dispozici také předsednictvu strany a médiím.

Bursík napsal, že ačkoliv nikomu nemůže zabránit v tom, aby ve straně založil frakci, domnívá se, že frakce na bázi vnitrostranické opozice nedává smysl a straně klesnou preference, což se nepříznivě projeví v červnových volbách do Evropského parlamentu. „To nebude vnímáno jinak, než jako další konflikt uvnitř Strany zelených. Další štěpení, hádání se,“ napsal.

Celý dopis čtěte zde

Šéf zelených dodal, že sám už delší dobu uvažuje o založení křesťanské frakce uvnitř SZ. „Vznikla by platforma, která by hledala odpovědi na otázky přesahu náboženství a udržitelného rozvoje naší Planety, na otázky solidarity s chudými a na celou řadu dalších otázek. Takový dialog bych považoval nejen za legitimní, ale i za přínosný - jak pro stranu, tak pro společnost,“ uvedl.

V sobotu Bursík řekl, že je mu líto, že se mu Kuchtovou nepodařilo zastavit.

Prohlášení: cíle Demokratické výzvy
Vrátit význam zelené politice a neupřednostňovat momentální dílčí řešení před dlouhodobým úsilím o trvale udržitelný rozvoj.
Obnovit důvěryhodnost a programovou věrnost - formovat SZ jako středový zelený subjekt, který může spolupracovat se všemi demokratickými politickými stranami, ale který ani působení v Parlamentu, ani ve vládě neobětuje svou podstatu, nerezignuje na programové priority, ani na demokratické vnitřní fungování strany.
Opoziční alternativa bude při prosazování svých představ o cílech a prostředcích politické práce vždy respektovat vnitrostranické předpisy. Současně bude klást důraz na prosazování své alternativní politické vize v souladu s etickými a programovými zásadami.
Podporuje vnitrostranickou demokracii – pokud nebude používat nástroje přímé demokracie uvnitř vlastní strany, nebude důvěryhodní při prosazování takových nástrojů v rámci politiky veřejné.
Cílem ani skrytým záměrem není stranu štěpit či poškodit.
Demokratická výzva je připravena spolupracovat se všemi členy a příznivci Strany zelených.