"Je to velmi dobrá zpráva. Pasy jsme dostali zpátky ve středu večer a předali jsme je českému velvyslanectví," řekl představitel VFS Murali Raghavan a ocenil práci ruské policie, že dokázala případ tak rychle uzavřít. Firma podle něj hned po krádeži zpřísnila bezpečnostní opatření, aby se případ nemohl opakovat.

Do firmy minulý týden přišel muž, který předložil potřebné doklady ruské cestovní agentury, jež si předtím zprostředkování víz pro své klienty objednala. Na základě dokladů si pak odnesl 99 ruských pasů. Později se ale ukázalo, že se jednalo o podvodníka, protože krátce poté se ve firmě objevil skutečný zástupce cestovní agentury.

Pasy se vrátily nepoškozené

Konzulární úsek české ambasády v Moskvě podle Zuzany Opletalové cestovní doklady zkontroloval a shledal, že jsou nepoškozené; vrátily se v neporušených obálkách, ve kterých byly vydány.

"Naši pracovníci teď zajišťují odblokování pasů v schengenském systému a zprostředkovaně v ruských systémech, kde byla jejich čísla zanesena neprodleně po jejich odcizení z firmy VFS, aby se tak zabránilo jejich zneužití," sdělila mluvčí s tím, že majitelé pasů tedy budou moci bez problému odcestovat na dovolenou do České republiky.

V schengenském informačním systému většina členských zemí Evropské unie sdílí mimo jiné informace o hledaných osobách, ukradených dokladech nebo o zcizených automobilech.

Najímání firem je běžná praxe

Ruské žádosti o víza prostřednictvím servisní firmy už zpracovávají velvyslanectví Francie, Británie, Itálie a některých dalších zemí Evropské unie. Česko tento způsob zkoušelo od letošního května v Jekatěrinburgu na Uralu. Počátkem minulého měsíce na řadu přišla Moskva. Další ruská města - nejprve zřejmě Rostov - mají následovat.

Česko loni navštívilo 322 tisíc návštěvníků z Ruska (zhruba pět procent všech turistů), v letošním prvním pololetí jejich počet stoupl na 201 tisíc (6,5 procenta). Množství ruských turistů stoupá v posledních letech o 12 procent každým rokem.