Pithart nyní v Senátu zastává právě post místopředsedy, nešlo by tedy o žádnou změnu. Po krajských a senátních volbách se v ČSSD objevily názory, že by Pithart mohl v čele Senátu vystřídat dosavadního šéfa Přemysla Sobotku (ODS), kterého někteří sociální demokraté v čele horní komory odmítají.

Nicméně Sobotka se chce o funkci znovu ucházet. Věří, že povolební uspořádání horní komory bude odpovídat principu poměrného zastoupení, podobně jako v minulosti. ODS navzdory volební porážce zůstane s 35 senátory nejsilnějším klubem.

Lidovci ve volbách neuspěli a obhájili pouze jeden mandát ze tří, v senátních lavicích jich tak bude sedm. Ani s lidoveckými senátory a třemi komunisty však sociální demokraté, kterých bude 29, nedají v Senátu dohromady většinu,. která by jim pomohla Pitharta do čela komory zvolit. "Na předsednictvu návrh nominace Pitharta na šéfa Senátu ani nezazněl, není to reálné," uvedl Horálek.

Nechtějí se opírat o komunisty

Už minulý týden předseda lidoveckých senátorů Adolf Jílek řekl, že se nechtějí opírat o tři komunisty. I v takovém případě by této "koalici proti ODS" chyběli k většině dva hlasy. Získat by je mohli jen mezi sedmi senátory z nejmenších frakcí, kteří jsou ale považováni za pravicové.

Sobotka minulý týden nechtěl předjímat, kolik by jeho strana mohla mít v Senátu místopředsedů a zda bude trvat na nynějších dvou - Jiřím Liškovi a Jiřím Šnebergrovi. Poukázal na to, že na dohodu frakcí o povolebním uspořádání, tedy i o obsazení funkcí předsedů výborů a komisí, je čas do 26. listopadu. Lidovcům by podle něj mohlo křeslo místopředsedy Senátu zůstat.