„Již v pátek jsem dostal žádost poslanců sociální demokracie na mimořádnou schůzi, kterou jsem svolal na 11. listopadu,“ potvrdil v pondělí Právu šéf Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Podle něj má schůze pouze dva body, a to právě bankovní záruky a také zákon o brněnské úrazové nemocnici.

Kalouskovi fakt, že vládu předběhla opozice, nevadí. „Technicky mi to vůbec nevadí,“ řekl v pondělí Právu. Zda vláda požádá o další mimořádnou schůzi, která by měla projednat důležité zákony, ale ministr financí zatím neví.

ČSSD již minulý týden zkritizovala ústy svého místopředsedy a stínového ministra financí Bohuslava Sobotky vládu za to, že neusiluje o urychlené projednání novely zákona o bankách. Příslušnou novelu schválila vláda v polovině října s upozorněním, že bude žádat o bleskové schválení ve Sněmovně v rámci jednoho čtení. Navzdory kritice ale opozice slíbila svou podporu vládnímu návrhu.

Sociální demokracie chce také příští úterý definitivně schválit zákon o úrazové nemocnici v Brně, který má zabránit převodu zařízení pod Fakultuní nemocnici v Brně-Bohunicích. Opozice je totiž přesvědčena, že převodem by bylo toto špičkové pracoviště zrušeno a tisíce pacientů by přišly o péči.