V užším výběru pro poskytnutí grantu bylo osm projektů v oblastech, jako jsou nanomateriály, robotika, laserová technika, radiolokační technika a medicína. Předložily je Akademie věd ČR, vysoké školy i soukromé firmy.

Obering přijel do Prahy podepsat dohodu o strategické spolupráci s USA v oblasti protiraketové obrany. Jedná se o takzvanou Rámcovou dohodu, která úzce souvisí s výstavbou radarové základny na území České republiky.

Smlouvu za českou stranu podepsal náměstek ministryně obrany Martin Barták. Dohoda umožní, aby se Češi podíleli na dalším vývoji celého projektu.

Osud radaru mají v rukou zákonodárci

Rámcovou dohodu schválila vláda počátkem října a vzhledem k tomu, že nejde o natolik závažný dokument, jako vlastní smlouva o umístění radarové základny v Brdech, či smlouva SOFA, která upravuje právní postavení příslušníků ozbrojených sil USA na území České republiky, není k její ratifikaci potřeba souhlas zákonodárců.Dvě "hlavní radarové smlouvy" musí ještě schválit obě komory parlamentu. Senát se jimi bude zabývat ve svém novém složení patrně na prosincovém plénu, Sněmovna jejich projednávání započala na říjnové schůzi, ale debatu následně přerušila a smlouvy se již na pořad jednání nedostaly. Zatím proto není jisté, kdy budou poslanci o radaru hlasovat.

Generál Obering v pátek od ministryně obrany Vlasty Parkanové obdržel vyznamenání Kříž obrany státu ministra obrany České republiky.