Česká republika se tak spolu se Slovenskem, Maďarskem, Litvou, Lotyšskem, Estonskem a Jižní Koreou zařadila do Visa Waiver Programu.

Na jeho základě budou moci občané těchto zemí cestovat do Spojených států bez nutnosti žádat o vízum. Před cestou bude nutné zaregistrovat se prostřednictvím internetu u amerických úřadů do systému ESTA.

Registrace bude nutná nejméně tři dny před odjezdem a žadatel bude v elektronickém dotazníku odpovídat na podobné otázky, jaké doposud vyplňovali cestující na palubách letadel mířících do USA.

Nepříznivé hodnocení dotazníku znamená automaticky stop

"Systém bude fungovat tak, že bude nutné vyplnit přes internet formulář, který ambasáda posoudí a obratem zašle své stanovisko. Pokud bude kladné, bude to něco jako částečný příslib, že po příletu do států nebudete mít u povinného pohovoru s imigračním úředníkem problém. Nelze to ale brát jako záruku,“ vysvětlila před časem Právu mluvčí resortu zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

"Pokud bude stanovisko velvyslanectví negativní, nemá cenu vůbec do USA jezdit, protože přes pohovor s úředníkem by stejně nebylo možné projít,“ dodala mluvčí s tím, že podobný systém v současné době funguje při cestách do Kanady.

Premiér Mirek Topolánek s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michael Chertoffem..:Premiér Mirek Topolánek s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michael Chertoffem.foto: ČTK/Roman Petrouš

Povolení ke vstupu bude platit dva roky a zatím je registrace zdarma. Nutností bude pas s biometrickými údaji, které Česká republika vydává od roku 2006.

Lidé, kteří chtějí do USA cestovat na dobu delší než 90 dnů, budou absolvovat jinou proceduru.

Sociální demokraté dohodu kritizují, prý jde jen o formální úpravu

Proti údajnému matení veřejnosti se krátce po zveřejnění dohody postavila ČSSD. "Není pravda, že od 17. listopadu tohoto roku budou moci občané ČR cestovat do USA "bez překážek", jak tvrdí Topolánkova vláda," stojí v prohlášení zaslaném médiím.

"Víza byla pouze nahrazena elektronickou obdobou, tzv. systémem ESTA, který po žadatelích vyžaduje mnohem více osobních údajů," tvrdí ČSSD. Sociálním demokratům mimo jiné též vadí, že povolení bude platné pouze dva roky.