"Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," řekl Kundera poté, co se dozvěděl z médií informace, které byly v ČR zveřejněny. To, co ústav spolu s médii učinil, označil za "atentát na autora".

Zkrácenou verzi rozhovoru čtěte zde

Mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichel nechtěl Kunderovu reakci komentovat. "Jenom vám mohu říci, že je to materiál, který je originál z policie tehdejší doby a odkazují na něj i pamětníci ve svých výpovědích,“ řekl v pondělí na dotaz Práva. A zároveň dodal, že by si nedovolili vyjít na veřejnost s něčím, co není ověřené.

"Na druhou stranu je potřeba říci, že v celém případu je několik neznámých, které tam samozřejmě zůstanou, protože někteří lidé už zemřeli,“ poznamenal mluvčí.

Kundera prý upozornil na kufr, Dvořáček odseděl 14 let

Podle ÚSTR Kundera v roce 1950, tehdy student pražské FAMU, upozornil policii na to, že si u jeho spolužačky nechal nějaký muž kufr. Ukázalo se, že jde o Dvořáčkovo zavazadlo.

V září 1950 byl Dvořáček souzen za zběhnutí, vyzvědačství a velezradu. Prokurátor navrhoval trest smrti, verdikt nakonec určil 22 let těžkého žaláře, pokutu 10 tisíc korun, propadnutí veškerého majetku a ztrátu občanských práv na dobu 10 let.

Největší část trestu si Dvořáček odpykal v táborech Vojna a Bytíz u Příbrami. Propuštěn byl po 14 letech s podmínkou do roku 1970. Dva týdny po sovětské invazi v srpnu 1968 Dvořáček i s rodinou emigroval.

:. Záznam o výpovědi Milana Kundery.Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů

Dvořáček, který v současnosti žije ve Švédsku, informaci nechce komentovat. Řekla to jeho manželka s tím, že jeho zdravotní stav po prodělané mrtvici mu to prý neumožňuje. Milan Kundera podle ní jejího manžela nikdy nekontaktoval, aby se mu omluvil.

:. Miroslav Dvořáček po svém zatčeníZdroj: Ústav pro studium totalitních režimů

Dvořáček, který před únorem 1948 studoval v Hradci Králové Leteckou vojenskou akademii, uprchl necelý rok poté do západního Německa, kde vstoupil do služeb rozvědky. Do republiky se vrátil jako agent-chodec s úkolem získat pro spolupráci se Západem vysoce postaveného pracovníka československého chemického průmyslu.

V Praze ale náhodou potkal bývalou dívku svého přítele Ivu Militkou, k níž na kolej si uložil kufr. Když se pro něj později dostavil, čekala na něj už policie a zatkla ho.

 

:. Ivan Klíma k obvinění, že Milan Kundera udal policii Miroslava Dvořáčka. Zdroj:TV Prima