Julínek uvedl, že je nutné využít všech právních prostředků, aby Česko nemuselo devět miliard zaplatit. Jeho ministerstvo nyní zkoumá možné varianty. Do procesu s firmou prý zasahovat nemohl, protože jej prakticky zdědil od svých předchůdců.

Julínek soudí, že důkazy neopravňují k vyplacení jakékoli náhrady škody. Ve hře je podle něj i možnost, že by rozhodnutí znovu přezkoumali jiní arbitři, nebo soud. Konkrétní postoj chce ministr navrhnout vládě, ta by to měla projednat do 10. září.

Arbitráž s Diag Human majitele bechyňského zámku Josefa Šťávy trvala dvanáct let. Toho stát podle středečního výroku arbitrů musí odškodnit 8,33 miliardami korun za to, že zmařil jeho lukrativní obchody s krevní plazmou na počátku 90. let.

Exministři: chybou bylo přistoupit na arbitráž

Zásadní chybou, která vedla k prohře státu, bylo podle většiny bývalých ministrů zdravotnictví oslovených ČTK přistoupit na arbitráž. Soudí, že jejich předchůdce Martin Bojar by se u soudu obhájil. Dát kauzu arbitrům rozhodl exministr Jan Stráský (ODS). "Prosazoval to proti názoru své vlády a přestoupil přitom vyhlášku ministerstva financí," řekl Ivan David (ČSSD).

Podle exministryně Zuzany Roithové (KDU-ČSL) za věc nenese vinu pouze Stráský. "Odpovědnost podle mne nenese on osobně, spíš tehdejší náměstci Aleš Dvouletý, Ondřej Typolt a ředitel finančního odboru Karel Srba," řekla.

Stráský je nyní v zahraničí a telefony nebere.

Kauzu odstartoval v roce 1992 dopis Bojara adresovaný dánské společnosti NovoNordisk, po němž firma přerušila s Diag Human spolupráci. Rozhodčí senát roce 1998 přiznal Diag Human nárok na odškodnění a omluvu za to, že ji stát v rozporu se zákony a dobrými mravy vytlačil z trhu. Od té doby se spor vede už jen o výši škody.

Podle bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD Bohumila Fišera udělal klíčové chyby už ministr Bojar zasláním dopisu firmě NovoNordisk. Stejně jako Roithová a David považuje Fišer za chybu také to, že se celý případ řešil v rozhodčím řízení. Marie Součková, která kvůli způsobu výběru advokáta, který by ČR ve sporu hájil, skončila před soudem, nechala rozhodnutí bez komentáře. "Nebudu se vyjadřovat," řekla.