Nebyla to cesta, která měla poslance zlákat k hlasování pro americký radar v Brdech? Svoboda to popírá. Netají se tím, že nebýt odmítavého postoje mateřské strany, byl by pro. Tvrdí ale, že radar nebyl hlavním tématem cesty. „Ústředním tématem byla prezidentská volba,“ řekl Právu ze San Franciska Svoboda. Podle něho se o radaru v USA trochu mluvilo. „Ale to jsme se spíš ptali my úředníků ve Washingtonu,“ přiblížil. Na otázku, zda platí, že nebude hlasovat pro radar, pokud ho odmítá ČSSD, Svoboda přitakal: „Samozřejmě.“

A jak to bylo s výběrem členů skupiny? „Dostal jsem pozvání přímo. Je to osobní věc a bylo mi řečeno, že i soukromá věc,“ připustil Svoboda. Organizační výbor Sněmovny o cestě nerozhodoval.

Cesta se v rámci programu International Visitor měla věnovat studiu úlohy zákonodárců a soukromých osob při tvorbě americké politiky. Při návštěvě Denveru se dostalo i na téma ochrany klimatu, a to v souvislosti s problémy Skalnatých hor. A ve „Frisku“ šlo o úskalí vzdělávacího systému.

Program má dlouholetou tradici a týká se celého světa. Vedle politiků se do USA podívají vědci, novináři atp. Partnerem je americké ministerstvo zahraničí a vybraným lidem hradí dopravu i ubytování a poskytuje diety.