Sněmovna v červnu schválila novelu na základě dohody koalice, podle níž se mají zrušit poplatky pro novorozence, dárce orgánů, obyvatele ústavů a lidi, kterým léčbu nařídil soud.

Senátní výbor v úterý ale naopak podpořil pozměňovací návrhy, o kterých by poslanci podle něj měli ještě jednat, a mezi ně patří i to, aby se poplatky vůbec nerušily. Další návrh pak upravuje sankce za nevybírání poplatků. Pokud by Senát novelu neschválil a vrátil ji se změnami do Sněmovny, poslanci by k přijetí původní verze zákona potřebovali 101 hlasů.

Sněmovna může Senát přehlasovat, věří Šojdrová

Zrušení poplatků pro novorozence prosazovali ve vládní koalici lidovci a zelení. "Je mi to velice líto. Doufám, že nakonec v plénu (v horní komoře) dopadne hlasování ve prospěch novorozenců," řekla poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která o zrušení poplatků usilovala.

Věří, že pokud by Senát zákon vrátil Sněmovně, podařilo by se v dolní komoře zrušení poplatků prosadit. Podle poslankyně by se vše ale zbytečně zdrželo. Původně se počítalo s tím, že by novorozenci a další skupiny neplatili od září. Pokud by novela putovala zpět do sněmovny, poslanci by ji mohli projednávat nejspíš v srpnu.

Poplatky za návštěvu lékaře a pohotovosti, lék na receptu či za pobyt v nemocnici platí lidé od ledna. Když vydají na doplatcích a některých platbách přes 5000 korun, další výdaje jim zdravotní pojišťovna vrátí.

Senátorka ODS: výjimky narušují systém

Podle senátorky Dany Filipiové (ODS) se díky poplatkům podařilo nasměrovat peníze do drahé léčby. Míní, že jakékoliv výjimky systém narušují. Navrhované zrušení považuje spíš za populistické gesto. "Pro většinu lidí představují poplatky za čtyři dny pobytu v porodnici v celém balíku věcí, které se po narození dítěte platí, položku naprosto minimální," řekla při jednání výboru senátorka.

Podle lidoveckého senátora Milana Špačka mají regulační poplatky "jednoznačně pozitivní vliv". Dodal, že Češi chodili k lékaři dvakrát častěji než obyvatelé jiných vyspělých států. "Chápu, že vypouštění určitých skupin obyvatel z placení je nesystémové. Porodnice ale není nemocnice a těhotenství není nemoc. Co v tomto případě poplatky regulujeme?" podotkl Špaček. Podle něj se poplatky pro novorozence zavádět neměly a novela má být jen "nápravou do normálního stavu".

Štěchův návrh výbor zamítl

S pozměňovacím návrhem přišel i senátor Milan Štěch (ČSSD). Navrhl, aby od poplatků byly osvobozeny děti do 18 let a starobní i invalidní důchodci. Výbor to zamítl. S podobným záměrem přišla opoziční ČSSD už při červnovém jednání ve sněmovně.

Filipiová uvedla, že rodiny s dětmi mají od letoška daňová zvýhodnění, která jim případné výdaje mohou dorovnat. Dodala, že podle zkoumání ministerstva zdravotnictví důchodci letos vydají měsíčně ve zdravotnictví o 326 korun víc než loni. Podle Filipiové tak náklady může kompenzovat růst penzí, které se v srpnu zvednou o 470 korun.