"Situaci sledujeme. Kape do poháru, až pohár přeteče, udělám patřičné kroky," řekl Langer. "Jednání členů strany je ale vychytralé, dobře vědí, čeho se mohou dopustit a čeho ne," doplnil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, který se diskuze s Langerem účastnil, ale Langera upozornil na to, že zatímco vnitro zakázalo Komunistický svaz mládeže (KSM), pravicové extremisty toleruje.

Diskuze proběhla na pozadí sobotní Queer Parade v Brně, během které pravicoví extremisté házeli na účastníky průvodu syrová vejce a dělbuchy. Asi půl hodiny po rozpuštění průvodu vhodil jeden z extremistů slzný granát mezi hosty jedné ze zahradních restaurací na náměstí Svobody. Záchranáři museli ošetřit dvě osoby, pachatele útoku se zatím vypátrat nepodařilo.

Filip: půjdeme až k Evropskému soudu

Langer vyloučil, že by stát používal na posuzování nebezpečnosti extremistických organizací dvojí metr. "Jedna več je ale porušování zákonů individuálně a druhá jako celek, například v programových cílích," poznamenal.

"Rozpustili jste KSM kvůli slovům, tady jsou činy, a to brutální. Je evidentní, za kterou stranu se stavíte," reagoval Filip. Dodal, že komunisté se pokusí o spravedlivé rozhodnutí na národní úrovni. "Pokud neuspějeme, půjdeme až k Evropskému soudu pro lidská práva," poznamenal.

Národní strana odmítá, že by se účastnila násilných akcí během brněnského průvodu. "Náš protest byl (...) kultivovaný a nenásilný. Žádný z osmnácti členů NS, kteří vystoupili proti pořádané akci, nebyl zatčen," uvedla strana na svém webu.