Česká republika bude muset vytvořit na svém území protiteroristické centrum, které bude s největší pravděpodobností pracovat v rámci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle dřívějších informací by jeho úkolem mělo být analyzovat a předávat získané informace. Centrum pravděpodobně vznikne do konce letošního roku.

Spolu se Spojenými státy pak bude muset ČR uzavřít dohodu o vzájemné výměně informací o lidech odsouzených za těžké zločiny. Podle Langra se zatím stále jedná o tom, jaká data si budou země navzájem poskytovat. "Mantinely jsou přesně definovány českým právním řádem a orgánem, který dohlíží například na ochranu osobních údajů," řekl ministr.

Rozšíření amerického bezvízového programu o další země včetně České republiky se očekává od letošního pozdního podzimu. Podle Grabera nyní USA i Česko tvrdě pracují na tom, aby do té doby připravily vše potřebné. Langer věří, že se termín na přelomu října a listopadu podaří splnit.

Víza do USA teď nepotřebují jen lidé z 15 starších členských států unie s výjimkou Řecka. Z nováčků z rozšíření po roce 2004 to platí jen pro Slovince. Američané jezdí bez víz do celé EU.

Před cestou do USA bude nutná žádost e-mailem

V budoucnu by ovšem měli občané EU žádat před svou cestou do USA o vstup do Spojených států prostřednictvím speciálního elektronického systému (ESTA), což se týká i Čechů. Spojené státy chtějí tento systém spustit již začátkem srpna letošního roku a o povolení ke vstupu do země by zájemci museli přes internet žádat nejméně tři dny před odjezdem.

Podle generálního konzula Spojených států v ČR Stuarta Hatchera bude elektronický dotazník velmi podobný dotazníku, který musí nyní cestující vyplnit v letadle před přistáním v USA.

Praha letos v únoru jako první a k nevoli řady partnerů v unii s USA podepsala memorandum o porozumění, které má zrušení víz umožnit. Podle Langra bylo rozhodnutí české strany jít svou vlastní cestou správné. "Kdybychom se spoléhali na nějaký společný celoevropský přístup k řešení toho problému, tak by vízová povinnost a její zrušení bylo v nedohlednu," řekl ministr.