„Vážím si vaší podpory v prezidentském klání i vašeho dnešního pozvání,“ řekl na úvod svého vystoupení Švejnar. Zdůraznil, že je člověkem, který si zachovává politickou nezávislost. „Neváhám náš vztah osobní i politický označit jako přátelský,“ doplnil. 

Dodal, že vstoupí do senátních voleb a podpoří soupeře proti ODS, která Senát ovládá. Pokusí se, aby znovu, jako před prezidentskou volbou, fungovala "švejnarovská koalice". V té se spojila ČSSD, zelení, část lidovců a nezávislí senátoři.

Švejnar však upozornil i na nedostatky ČSSD. „Otevřenost, nadhled a schopnost se dohodnout se v politice vyplácí. V české politice existuje velká poptávka po kultivované změně,“ prohlásil. Varoval přitom ČSSD, aby neusnula na vavřínech vysokých volebních preferencí. Občané podle něj nechtějí slyšet nadávky a populistické sliby. Pokud ČSSD přesvědčí voliče, že je jí vlastní otevřenost a nadhled, pak může být právě tou kultivovanou změnou.

Protesty nestačí

Švejnar míní, že chce-li se sociální demokracie vrátit k moci, nemůže jen sbírat výhradně protestní hlasy proti vládě, potřeba jsou i pozitivní sliby a myšlenky. Švejnar upozornil, že může přijít čas, kdy se rozpadne současná vládní koalice a to povede k nabídce na vládní spolupráci s ODS.  

„Pnutí v ODS a v koalici může vést k tomu, že bude nabídnuta nová opoziční smlouva,“ upozornil. Na základě vlastní zkušenosti učiněné během debat s občany si myslí, že takové řešení by vyžadovalo vyslovení podmínek principiálních a programových. 

Jste příliš agresivní

Mezi věcmi, které tvoří negativní obraz ČSSD jmenoval někdy příliš agresivní styl. Ten podle něj nesedí straně, která vykonávala vládní odpovědnost. Za vhodnější považuje být asertivní, průbojný a pozitivní. Zařadil mezi to i schopnost vládě podat ruku, když jde o zájem země. Opoziční strana podle něj musí jednat s vědomím, že bude ve vládě.

Za důležitou považuje Švejnar schopnost spolupracovat s politickým středem, tedy s lidovci a zelenými. Tyto strany je podle něj třeba respektovat jako partnery, byť jsou momentálně na druhé straně barikády. Obecně se přitom vyslovil právě pro posílení politického středu.

KDU-ČSL a SZ jsou dnes součástí vládní koalice s ODS, pokud by ale ČSSD vyhrála ve volbách v roce 2010, mohli by se stát jejími koaličními partnery.