Díky několikaměsíční výpomoci posudkové služby České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nevyřízených žádostí sice proti loňsku ubylo, stále jich je ale téměř padesát tisíc. Právu to potvrdil tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Jiří Sezemský. S devíti tisíci posudky přitom letos úřadům práce vypomohla Česká správa sociálního zabezpečení.

Kromě žadatelů o příspěvek na péči čekají na posouzení zdravotního stavu i ti, kteří žádají o status osoby zdravotně znevýhodněné.

Nejhorší situace přetrvává v Praze, i když i tady se mírně zlepšila. „K 21. květnu jsme měli 7913 nevyřízených žádostí,“ informoval Právo ředitel pražského úřadu práce Ivan Chomát. To je téměř o polovinu méně než ke konci loňského roku.

„Situace lidí, kteří potřebují přiznání určitých výhod, je velmi těžká,“ uznává Chomát.
O příspěvek na péči totiž žádají lidé, kteří jsou kvůli špatnému zdravotnímu stavu nebo věku závislí na pomoci jiné osoby. Podle stupně závislosti mohou dostávat dva až jedenáct tisíc korun měsíčně. Sami si pak platí pečovatelku, pobyt v ústavu nebo ošetřování členem rodiny.

Posudkových lékařů bude víc

Výpomoc ČSSZ ale nyní končí. „MPSV jedná o jejím prodloužení pro dvanáct úřadů práce, kde je nevyřízených žádostí nejvíc,“ informoval Sezemský. Ten předpokládá, že by se situace na všech úřadech práce mohla stabilizovat během tří až čtyř měsíců. MPSV ovšem původně slibovalo, že lhůty budou dodržovány již od začátku letošního roku.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) chce kapacitní problémy lékařské posudkové služby řešit jejím opětovným sjednocením pod ČSSZ. Tento záměr podpořila 21. května vláda, schválit ho ale ještě musí parlament a podepsat prezident. Ke sjednocení by pak mělo dojít od poloviny příštího roku.

„Po sjednocení bude v posudkové službě pracovat asi 500 lékařů. Předpokládá se, že systém smluvních lékařů bude převzat, ale jen jako systém doplňkový, v řádu několika stovek lékařů,“ upřesnil Sezemský.

V současné době pracuje 318 posudkových lékařů na ČSSZ, na úřadech práce je jich 120 a smluvních lékařů je podle MPSV asi 720. Problémem posudkové služby je ale kromě kapacity také vysoký věk pracovníků. „Na ČSSZ je ve věku nad 60 let asi čtyřicet procent lékařů,“ uvedl Sezemský.