Z letiště matka s dcerou zamířily do domu v Žákavách na Plzeňsku, kde Vichnarová žije. Terezka v deset dopoledne již běhala po dvorku, žádná únava z dlouhé cesty na ní nebyla znát.

Nejprve pomáhala strýci mýt auto, pak se věnovala svým pejskům, dováděla s nimi skoro půl hodiny. „Je mi fajn,“ řekla Právu. Rodina se nyní chystá jet za příbuznými, ti se chtějí s Terezkou přivítat.

Terezka v neděli myla strýcovo auto.
Terezka v neděli myla strýcovo auto.foto: Právo/Patrik Biskup

Osmatřicetiletý Rodney Wiliam Cowie letecky dopravil Terezu do Austrálie bez souhlasu své bývalé manželky. S dítětem odcestoval na pas, který mu údajně nechal vystavit na Novém Zélandu na jméno Tereza. Holčičce se prý v Austrálii stýskalo a dokonce si postěžovala, že by "chtěla umřít".

Matka dívky odletěla do Austrálie 7. dubna a s dcerou se setkala po několika týdnech až u soudu. Také trvá dřívější rozsudek, že se otec může se svou dcerou stýkat. Není však pravděpodobné, že by se do České republiky v dohledné době vypravil, jelikož mu tu může hrozit soudní stíhání v souvislosti s únosem.

V Česku se podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila řeší každý rok několik případů únosů dítěte jedním z rodičů. Nejkomplikovanější případy prý vznikají, když potomka převezou do států Jižní Ameriky nebo do arabských zemí. Česká vláda loni v prosinci schválila návrh novely občanského soudního řádu zpracovaný ministerstvem spravedlnosti, který má zvýšit ochranu dětí.