Ministr zdravotnictví se domnívá, že má komora pravdu, o novém systému s ní nyní jedná, přednost ale podle něj mají jiné reformy.

Stomatologové by chtěli platby od pacientů už od ledna 2009. Zvýšení motivace pacienta, aby se lépe staral o chrup, by podle nich umožnilo alespoň částečně řešit hrozící nedostatek zubařů.

Slyším jen kritiku, postěžoval si ministr

Děti a některé další skupiny pacientů by od placení osvobodili. Podle Julínka je teď ale potřeba zaměřit se na jiné reformy. S tím komora souhlasí a v plánech ministra podporuje, i když oficiální podporu mu nejspíš nevyjádří. "Chceme zůstat nepolitičtí," vysvětlil prezident komory Jiří Pekárek.

Julínek si na sněmu o podporu sám řekl, postěžoval si, že na svoji práci slýchá jen kritiku, především ze strany odborářů a České lékařské komory, právě od stomatologů by očekával pozitivní přístup.

I tak se ale sněm nesl ve velmi poklidném duchu. Na obě strany směřovala především chvála. Julínek zmínil například dobrou spolupráci s komorou v dětské prevenci. Stomatologové jsou připraveni jednat, na rozdíl od jiných oborových komor, uvedl ministr v narážce na Českou lékařskou komoru, která jeho práci dlouhodobě kritizuje. Její představenstvo tento týden vydalo výzvu vládě k zastavení zdravotnické reformy.

Zubařům poplatky nevadí

Zubní lékaři naopak změny, které ministerstvo plánuje, vítají. Nevadí jim třicetikorunové poplatky ani jiné novinky. Vyzvali Julínka, aby nepřipustil výjimky ve vybírání poplatků. Jedna výjimka vyvolá další, uvedl jeden z lékařů.

V Česku je přes 7000 zubařů. Problém vidí v tom, že do oboru přichází málo absolventů, zubaři stárnou. Pětina zubařek a devět procent zubařů je ve věku 50 až 54 let a jen o něco méně jich je ještě starších. Mladí do 29 let tvoří necelá čtyři procenta.