Z dotazníků, které předloni v ordinacích praktických lékařů vyplnilo 2326 lidí, vyplynulo, by odbornou pomoc, po přepočtu výsledků průzkumu na celou populaci v ČR, potřebovalo nejméně 140 000 lidí.

Takové číslo je ale podle Nešpora výrazně podhodnocené. Přestože dotazníky byly anonymní, lidé mají tendenci podceňovat škodlivost svého pití. Problémoví pijáci navíc odmítají účast na šetřeních.

Odbornou pomoc ovšem vyhledává jen zlomek závislých na alkoholu. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se u ambulantních psychiatrů léčí ročně asi 27 000 pacientů, léčebny pak evidují ročně téměř 11 000 hospitalizací.

Důvodů, proč lidé nevyhledají odbornou pomoc, je prý řada. „Často je to spíš okolí, které trpí alkoholismem toho člověka, než on sám,“ řekl Nešpor. Dokud si člověk problém neuvědomí a nepřizná, není prý možné ho vyléčit.

Často se za problém stydí

Lidé, kteří si problém připustí, se za něj ale často stydí. Podle Nešpora je to zbytečné. „Je lepší být nenápadným hodným léčícím se abstinentem než problémy působícím alkoholikem, na kterém to každý pozná už od dveří,“ řekl ČTK Nešpor.

Z odborných výpočtů také vyplývá, že na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu zemře v ČR ročně asi 4000 mužů a 2000 žen. Podíl těchto úmrtí se na celkové úmrtnosti v posledních desetiletích zvýšil, a to především u mužů.