"Samozřejmě nejsem rád," reagoval Paroubek na neúspěšnou snahu své strany vyjádřit kabinetu nedůvěru. Nespokojení poslanci z koaličního tábora podle něj dali přednost "teplu svých funkcí a příchylnosti k vládní koalici" a k opozici se nepřidali. "Takže hlasování dopadlo tak, jak dopadlo," konstatoval šéf nejsilnější opoziční strany.

Pokud podle Paroubka bude kabinet pokračovat v dosavadní politice a nezmění ji, je prý logické, že například za půl roku nebo rok bude Sněmovna o nedůvěře vládě opět hlasovat.

Topolánek: Nemohlo to dopadnout jinak

"Přežili jsme to, ale budeme si všichni muset zvyknout na to, že vláda má křehkou podporu a opozice to bude standardně testovat. Na tom není nic zvláštního," prohlásil premiér. Za fikci považoval úvahy, že by se k sociálním demokratům a komunistům mohli přidat i někteří koaliční poslanci, nespokojení s vládní politikou. "Nepředpokládal jsem, že by to dopadlo jinak," řekl Topolánek novinářům.

ČTĚTE TAKÉ: ON-LINE reportáž z hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě

Koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) ve středu ustála třetí pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Opozičním poslancům se nepodařilo shromáždit potřebných 101 hlasů, pro svržení vlády hlasovalo pouze 98 poslanců. Proti návrhu hlasovalo 101 zákonodárců.

S opozicí hlasoval i nezařazený poslanec a bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý, kterého ČSSD vyloučila kvůli jeho hlasu pro Václava Klause. Za kabinet se naopak postavili další bývalí členové ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák. Ve Sněmovně chyběl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).