Kalousek hovořil ve Sněmovně k vládnímu návrhu zákona o zrušení Zajišťovacího fondu družstevních záložen. Nemluvil ovšem svým zvučným hlasem, ale tišším, přidušeným. Ti, kteří ho poslouchali, jako první napadlo, zda není vážně zdravotně indisponován. To ale ministr financí popřel.

Dikcí chtěl upozornit na nepozornost zákonodárců. „Ve Sněmovně bylo v tu chvíli zhruba 90 decibelů. A já jsem marně hledal jakýkoliv způsob, jak upoutat pozornost Sněmovny k tomu, co říkám. Bohužel, ten jediný nástroj byla forma, obsah nikoho nezajímal,“ vysvětlil pak novinářům Kalousek.

Ostatně, tichý hlas byl tématem schůze poslanců hned na jejím počátku. Šéfka zelených poslanců Kateřina Jacques si postěžovala na předsedu Sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), že mluví příliš potichu.

„Mně se zdá, že hladina hluku je v tomto sále naprosto přiměřená, že všichni přítomní a přítomné jsou disciplinovaní, ale monotónní hladina vašeho hlasu a tak tiše nastavená poloha působí, že já ani v první lavici prostě vůbec nerozumím tomu, co říkáte,“ uvedla Jacques a ještě přidala: "Chtěla bych vás požádat, abyste artikuloval srozumitelněji a přece jenom mluvil trošku zřetelněji, protože toto je skutečně na úkor základního porozumění.“