„Čekáme na nález Ústavního soudu, do té doby od nás nečekejte žádné konkrétní řešení,“ řekl Topolánek.

Ministr práce a sociálních věci Petr Nečas (ODS) uvedl, že čerstvé údaje za první čtvrtletí letošního roku ukazují snížení počtu ukončených pracovních neschopností o 28 procent. „O 11 procent klesl počet prostonaných dnů,“ dodal s tím, že zavedený systém systém jednoznačně funguje.

I on zdůraznil, že je třeba počkat na odůvodnění ÚS. To, které ÚS zveřejnil na internetu, Nečas označil za povrchní a neerudované.

„Tento text, abych to řekl diplomaticky, není zrovna povedený,“ uvedl Nečas s tím, že nález ÚS umožňuje několik výkladů. Jedním z nich je, že by se první tři dny platilo stejně jako ode dne čtvrtého, tedy 60 procent mzdy.

Rozhodnutí ÚS je podle Nečase protiústavní

Podle Nečase by to byl ale paradox, podle něj i za komunismu platilo, že první tři dny jsou hrazeny nižší částkou. „Rozhodně z něj neplyne, na základě čeho bylo rozhodnuto, že první tři dny karenční lhůty jsou neústavní. Je to velmi pozoruhodné rozhodnutí,“ doplnil Nečas.

Vláda je podle něj přesvědčena, že rozhodnutí ÚS je protiústavní. "To je nám ale platné jako mrtvému zimník,“ řekl ministr s tím, že kabinet bude rozhodnutí soudu samozřejmě respektovat.

Ministři také schválili návrh ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ), který navrhl zakázat dovoz tuleních kůží z míst, kde jsou tato zvířata nelidsky ubíjena.

Záměr je součástí novely zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů, která vyvolala rozruch kvůli plánu radikálního omezení chovu primátů, tygrů a želv mimo zoo.