„Původně tam měl jet pan prezident, ale ten se z toho nakonec šikovně dostal tím, že půjde na operaci. Já ale do Pekingu nepojedu. Určitě nejsem pro nějaký bojkot olympiády ze strany sportovců, ale myslím, že beze mě se to tam obejde,“ prohlásil Topolánek s tím, že olympiádu v Berlíně v roce 1936 zneužili nacisté pro svoji propagandu a premiér by byl podle svých slov nerad, aby pekingský ceremoniál neoslavoval jen sílu a velikost komunistické Číny.

Dosud Topolánek zvažoval, že nechá o své účasti na olympiádě hlasovat členy vlády.

Podle Topolánka ale olympiáda může přispět k jakémusi uvolnění situace v Číně. „Právě v souvislosti s olympiádou můžeme vidět rozvoj malého a středního podnikání,“ upozornil premiér.

Talmanová fandí Tibetu

„Navíc Lucie Talmanová je ve spolku přátel Tibetu, takže to bych jí přece nemohl udělat,“ přidal na závěr se smíchem premiér další důvod, proč do Pekingu nepojede.

ČTĚTE: Olympijský výbor čelí největší krizi v historii

Účast na olympiádě v Číně vyloučil již dříve i pražský primátor Pavel Bém (ODS) a ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených).

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se předminulý týden v Paříži vyslovil pro politický bojkot zahájení olympiády.

K bojkotu zahajovacího ceremoniálu už se rozhodli i polský premiér Donald Tusk, britský premiér Gordon Brown a nevyloučil ho ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Články o protestech proti štafetě olympijské pochodně:
Běh s pochodní v San Francisku připomínal hru na schovávanou
Demonstranti se v Paříži pokusili uhasit olympijskou pochodeň
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu