"Je to vlastně protipražské. Slogan nemusí být inteligentní, hlavně jde o zapamatovatelnost," řekl Novinkám politolog Zdeněk Zbořil, kterému se heslo zamlouvá. Podle něj jde u sloganu vždy o maximální zjednodušení.

"To je předpokladem úspěchu v předvolební kampani. Topolánek umí zjednodušovat, někdy až příliš. Někteří voliči to totiž oceňují před volbami, po nich už pak ne," komentoval Zbořil.

"Náš kraj, můj domov" je podle Zbořila o hledání identity a lokální sounáležitosti.

"Máme řešení" a "Volte rozum"

Politické strany šly v minulosti do voleb s nejrůznějšími hesly a kampaněmi. Například ČSSD útočila plakáty a billboardy "ODS mínus". Reagovala tím na program občanských demokratů ODS plus.

Politologa Zbořila však zaujalo heslo například "Klidná síla, volte rozum". To dlouhodobě reprezentuje KDU-ČSL. I komunisté ho zaujali se sloganem "Máme řešení". "Je to sice trochu pokrytecké. Možná mají pravdu, ale stejně nemohou nic udělat," komentoval Zbořil.

Vybrané volební slogany:
Strana zelenýchHlas pro kvalitu života; Je čas volit zelené
KDU-ČSLKlidná síla, Volte rozum
ČSSDODS mínus, Nebudeme před vámi uhýbat pohledem; Jistoty a prosperita
KSČMMáme řešení; Jiní o lidech, my s lidmi
ODANejsme strana jednoho muže
ODSHlavou i srdcem; Dokázali jsme, že to dokážeme; Myslím to upřímně; Třikrát a dost, ODS plus

Vyzdvihl i heslo v současnosti již neexistující ODA, která se reprezentovala svým "Nejsme strana jednoho muže". Tehdy s tím šla proti ODS v čele s Václavem Klausem.

Zbořil také zavzpomínal na jednu stranu, která kandidovala na konci devadesátých let. "Heslo měla stejné jako název strany. "Cesta změny". Ale skončila fiaskem," uzavřel politolog.

Z dvanácti devět

Topolánek heslo Náš kraj, můj domov představil v úterý na setkání s hejtmany. ODS má nyní 12 hejtmanů z celkem 13 krajů. Topolánek řekl, že si myslí, že strana nebude tak úspěšná. Odhaduje, že po podzimních volbách bude hejtmanů ODS devět.

Kandidáti ODS na hejtmany
Bendl PetrStředočeský kraj
Bradík PavelKrálovéhradecký kraj
Kosatík IvanOlomoucký kraj
Lukáš LiborZlínský kraj
Pavel JosefKarlovarský kraj
Rödl PavelPlzeňský kraj
Šulc JiříÚstecký kraj
Toman IvoPardubický kraj
Tošenovský EvženMoravskoslezský kraj
Venclík MilanJihomoravský kraj
Vystrčil MilošKraj Vysočina
Zahradník JanJihočeský kraj
Zika RadimLiberecký kraj