Výslech Topolának a Julínka požadovali předseda poslanců ČSSD Michal Hašek a předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle Haška by měl Topolánek vysvětlit, proč vláda předložila parlamentu návrh zákona o stabilizaci veřejných financí v jednom balíku a nikoli v podobě sedmi samostatných návrhů, které původně projednávala.

S návrhem zrušení poplatků přišlo 67 poslanců ČSSD zastoupených Michalem Haškem, 43 komunistických poslanců zastoupených předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a skupina 19 senátorů zastoupená advokátkou Kateřinou Šimáčkovou.

Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu uvítal. „Musím říct, že mi nijak nevadí, že budu muset cestovat do Brna a vysvětlovat souvislosti. Jsem hluboce přesvědčen, že Ústava ČR, tak jak předjímá, že případné platby občanů jsou řešeny speciálním zákonem, pamatuje na ten instrument ve věci poplatků. Jsem přesvědčen o tom, že Ústavní soud přesvědčím o tom, že ten projekt je nejenom užitečný, ale že je i ústavní,“ uvedl Topolánek.

„Přišel jsem dnes bojovat za oprávněné zájmy občanů ČR. Jsem bytostně přesvědčen že regulační poplatky jsou protiústavní, že to, co předvedl předseda vlády ve druhém čtení, kdy navrhl úplně nový systém tvorby cen léků, je přijato protiústavně jako přílepek a věřím, že Ústavní soud jasně stanoví mantinely, za které tato topolánkovská koalice nemůže jít,“ řekl Právu Hašek.

Filip doufá, že soudci si neudělají apríl

„Doufám, že si z nás dnes ústavní soudci neudělají apríl, ale ani sami ze sebe a tentokrát se bude přísně držet svých judikátů, které již dříve rozhodly o tom, že přílepky jsou neústavní,“ řekl Právu Filip.

„Všechno zůstalo otevřené, spíš si myslím, že Ústavní soud byl ve fázi, kdy chtěl oddálit toto rozhodnutí a myslím, že tato možnost mu k tomu posloužila,“ řekla Němcová k nařízenému výslechu Mirka Topolánka a Tomáše Julínka.

„Možnost vystoupit jako svědek před Ústavním soudem vítám, protože zdravotnictví je tak komplikovaná matérie, že je potřeba rozkrýt daleko hlouběji tu věcnou stránku, konkrétně co toto rozhodnutí znamená pro pacienty. Doufám, že to bude příležitost vysvětlit, jaké věcné dopady má výklad ústavy a rozhodnutí Ústavního soudu na konkrétní pacienty a situaci ve zdravotnictví,“ prohlásil Julínek.

Soud není v názoru jednotný

Předseda soudu Pavel Rychetský v neděli řekl, že zatím mezi soudci nepřevažuje žádný jednotný názor a bude hodně záležet na argumentech obou stran při jednání.Reforma veřejných financí, jeden z hlavních projektů koaliční vlády, vstoupila v platnost letos 1. ledna. Poslanci ČSSD ji napadli loni v říjnu. Navrhovali zrušení celé reformy, popřípadě jejích částí. Soud návrh kvůli rychlejšímu vyřízení rozdělil na tři části. První, spíše obecnou část, soud ponechal v platnosti. Druhou část tvoří zdravotnictví. Třetí zahrnuje sociální body reformy a termín jednání o ní ještě nebyl stanoven.

Soud při oznamování prvního verdiktu vyjádřil jisté výhrady k podobě zákona a uvedl, že způsob projednávání vypovídá o politické kultuře. Potvrdil také, že při přijímání byla omezena diskuse. Norma však prý nebyla přijata svévolně a není třeba ji rušit jako celek.