„Dnes je ve věznicích na 19 000 odsouzených. Myslím, že pětina až šestina by mohla trest odsloužit v domácím vězení. Odhaduji, že by to mohlo být okolo 3000 lidí," řekl Pospíšil s tím, že to pomůže ulehčit přeplněným věznicím.

Trest domácího vězení byl v Česku již uplatňován, a to do roku 1950. Návrh nového trestního zákoníku, o němž se jedná v připomínkových řízeních, počítá s domácím vězením například za drobnou krádež. „Stejně tak to funguje na Západě, třeba ve Velké Británii. Osobní svoboda odsouzeného je omezená, například může chodit jen do práce a pak už musí být jen doma. V případě porušení omezení následuje pokuta nebo přísnější tresty,“ řekl ministr.

Pohyb odsouzeného by monitorovaly náramky s elektronickým čipem na jeho těle.  

Podle ministra by vyšel systém daňového poplatníka levněji a navíc se sníží riziko, že se drobný recidivista dostane ve vězení do kontaktu s pachateli závažných zločinů, kteří mu dají špatný příklad.

Pospíšil: pravomoci exekutorů nerozšiřujeme  

Ministr rovněž popřel nařčení, že se jeho úřad návrhem snaží rozšířit pravomoci exekutorů, které by byly snadno zneužitelné. Pospíšil navrhuje, aby o provedení exekuce nerozhodovaly soudy, ale samotní exekutoři. „Pouze se snažíme ulehčit soudům zavaleným prací. Exekutoři by nejprve exekuci oznámili. Soud by o ní rozhodoval jen v případě, že se proti ní občan odvolá. Do té doby by exekutor neměl právo cokoliv zabavovat,“ řekl Pospíšil.  

V České republice bylo loni vykonáno až 400 000 exekucí a v příštích letech se očekává rostoucí trend. 

Pospíšilova kolegyně v debatě, stínová rezortní ministryně Marie Benešová (ČSSD), řekla, že se Češi budou stejně proti rozhodnutím odvolávat a návrh fakticky nic neřeší. To podle Pospíšila vyvracejí empirická měření. „Ze 400 000 lidí podá odvolání 10 000. Ono to v budoucnu nakonec zřejmě bude vyšší číslo, ale pořád to bude rozdíl,“ reagoval ministr.