Spojené státy prý tuto možnost předjednaly s Prahou předtím, než byla nabídnuta Rusům. Jednotlivé kontroly by prý mohli vykonávat vojenští přidělenci na ambasádách.

Podobný model Američané navrhují i ve vztahu k Polsku, kde by podle jejich představ měla být druhá část jejich evropské protiraketové základny - skupina protiraketových střel.

"Takto by Rusové, Češi, Poláci a Američané mohli mít přístup k zařízení protiraketové obrany té druhé strany," uvedl Fried.

Ministerstvo jednání potvrdilo
Mluvčí českého ministerstva zahraničí ve středu potvrdila, že česká strana tento měsíc předem hovořila s Američany o možnosti ruského přístupu na případnou radarovou základnu v Česku a o recipročním českém přístupu do obdobných objektů v Rusku.

"Zveřejnění obsahu americko-ruských vyjednávání jsme ale přirozeně přenechali americké straně," sdělila Zuzana Opletalová.

Ruské inspekce v ČR připustil Topolánek

Ruské inspekce na českém území připustil už v úterý premiér ČR Mirek Topolánek (ODS). I on hovořil o možnosti, aby čeští experti mohli recipročně kontrolovat základny na území ruské federace.

"Nepůjde o žádný permanentní stav, ale o možnost oboustranně bilaterálně kontrolovat zařízení tohoto typu jak pro české specialisty na ruském území, tak pro ruské specialisty na českém území. A to je pro nás přijatelné," komentoval v úterý Topolánek ruskoamerické rozhovory v Moskvě, které se týkaly protiraketového štítu ve střední Evropě.

O možné přítomnosti ruských expertů na základně se poprvé zmínil už loni americký ministr obrany Robert Gates při své návštěvě Prahy. Tehdy zaskočil české politiky, kteří o ničem nevěděli.