"Pokud nebudeme mít pro klíčové hlasování všechny hlasy v koalici, tak to samozřejmě může znamenat konec koalice," řekl Topolánek novinářům v kuloárech Sněmovny.

"Je to vážný problém," uvedl k Hovorkovi, který v úterý dvakrát při hlasování podpořil opoziční ČSSD a KSČM.

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka hlasoval i proti reformě veřejných financí.foto: PRÁVO/Lukáš Táborský

Situaci bude premiér řešit s lidoveckým lídrem Čunkem. "Budeme to řešit. Jestliže neumí zajistit hlasy podle koaliční smlouvy, tak to určitě je problém," uvedl na adresu předsedy lidovců Topolánek.

Hovorka chce v koalici zůstat
Poslanec tvrdí, že nechce koalici škodit ani opustit její řady. Připouští ale, že se při hlasování rozhoduje především podle svého názoru. "Já nemám důvod, proč bych měl odcházet, já jsem se jen vždy snažil upozorňovat na věci, které jsou špatně, a proto jsem pro ty věci nehlasoval," řekl ve středu novinářům.

Dvě zdravotní normy, při nichž v úterý hlasoval proti většině koalice, prý nepovažoval za klíčové návrhy. "Já si myslím, že to není nic, co by mělo nějakým způsobem rozbíjet koalici," řekl.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek Právu řekl, že ČSSD s Hovorkou hlasování předem nekonzultovala. Hovorka má podle Paroubka vlastní hlavu. Na otázku, zda se opozice může snažit Hovorku přetáhnout na svou stranu, odpověděl, že ne.

Čunek bude s Hovorkou mluvit

Šéf kabinetu bude čekat, co Čunek nabídne jako řešení. "Začneme se bavit o tom, jakým způsobem v těch věcech, které jsou důležité, přesvědčit pana Hovorku, aby zůstal koaličním poslancem," prohlásil Topolánek.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek (vpravo) se šéfy zelených Martinem Bursíkem a KDU-ČSL Jiřím Čunkem. V pozadí předseda lidoveckých poslanců Martin Severa.Čunek (vlevo) bude problém "Hovorka" řešit s Topolánkem.foto: Právo/Lukáš Táborský

Čunek Novinkám potvrdil, že je připraven s Topolánkem problém řešit, mluvit chce i s Hovorkou. Příští týden v úterý pak zasedá lidovecké předsednictvo. Šéf lidovců odmítl, že by speciálním bodem jednání byl případ poslance Hovorky. „Obecně na předsednictvu budeme mluvit o tom, jak zajistit jednotu a jednotný přístup v hlasování jednotlivých poslanců,“ řekl Novinkám.

Je to problém, míní Bursík
Za problém pro vládní koalici označil hlasování poslance Hovorky také předseda Strany zelených Martin Bursík. Podle něj koalice dlouhodobě ví, že má rebelující poslanec dlouhodobě  problémy s registračními poplatky u lékaře.

„Ale měli jsme za to, že věc je vyřešená tím, že jsme vstřícně nabídli zkrácení doby, po kterou se bude vyhodnocovat účinek takto nastavených registračních poplatků. Zároveň jsme ustavili koaliční expertní komisi, která se tím bude zabývat. A najednou je tady poslanec Hovorka, který jako kdyby toto koaliční jednání vůbec neexistovalo a hlasuje s opozicí. Takže to je skutečně problém,“ řekl Novinkám Bursík.  

Čunek ke svému poslanci v úterý uvedl, že nevěří, že by Hovorku mohl někdo koupit.