Podle prvního náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra to dokládá, že poplatky fungují a že děti ani důchodci nejsou skupinami, které by poplatky zasáhly nejvíce. Opozice s tím nesouhlasí.

Méně návštěv i výjezdů
"Poplatky fungují a dokonce fungují lépe, než jsme očekávali," řekl v ČT Šnajdr. Podle údajů ministerstva v lednu poklesl oproti stejnému období loňského roku počet návštěv u ambulantních specialistů o 24 procent, počet hospitalizací v nemocnicích o 14 procent a počet výjezdů záchranné služby o devět procent.

Spotřeba léků na předpis podle statistik klesla o téměř polovinu.

Filip: Stejná fikce jako bodový systém
S tím ovšem nesouhlasí předseda KSČM Vojtěch Filip. Zveřejněné výsledky jsou podle něho "velmi směšné". Přirovnal je k prvním statistikám silničních nehod a jejich obětí po zavedení nového silničního zákona v červenci 2006.

V prvních několika měsících platnosti nového předpisu se situace na českých silnicích skutečně zlepšila, potom se ale začala vracet do starých kolejí. "V lednu se lidé lekli, nevěděli si rady, co s tím, protože tato vládní koalice lidem odebrala již jednou nabytá práva," řekl Filip.

Šnajdr reagoval s tím, že úřad již dříve oznámil, že lednová data nepovažuje za plnohodnotná, protože jde o údaje pouze za první měsíc. Podle náměstka ale systém ukázal, že existuje dost lidí, kteří jsou "neúměrně" zatíženi spoluúčastí při platbách za léky.

První nemocní nad limit
"První data zdravotních pojišťoven říkají, že už jsou zde první pacienti, kteří dosáhli pětitisícového limitu, a že je zde velké množství pacientů, kteří už za leden mají čtyři, tři a půl tisíce korun spoluúčast a kteří toho limitu dosáhnou velmi brzy," uvedl Šnajdr.

Analýza systému poplatků ve zdravotnictví, kterou chce vláda provést po třech měsících jeho fungování, může podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vést ke změnám v poplatcích.

Topolánek to uvedl pořadu Nedělní partie televize Prima s tím, že v takovém případě by místopředsedkyně poslanců vládní KDU-ČSL Michaela Šojdrová stáhla svůj návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců v nemocnici.