Na mimořádném jednání se na tom shodla většina předáků všech 32 odborových svazů.

"Důvody jsou dopady reforem na občany a zaměstnance, drahota, plánované kroky ve zdravotnictví a v důchodovém systému," potvrdil Novinkám předseda ČMKOS Milan Štěch (ČSSD). Další podrobnosti prý konfederace zveřejní až ve čtvrtek na tiskové konferenci.

ČMKOS sdružuje 32 svazů, které reprezentují zhruba 540 000 členů. Podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové je to vůbec poprvé, kdy do stávkové pohotovosti vstoupila celá odborová konfederace jako celek. "Dosud to vždy bývaly jen jednotlivé svazy," uvedla Kašparová.

Bendl: Opozice zahájila předvolební kampaň
„Začala volební kampaň“, reagoval na vyhlášení stávkové pohotovosti odboráři místopředseda ODS Petr Bendl.

„To je prodloužená ruka opozice. Jejich primitivní hesla o loupeži můžeme odsoudit jenom primitivními hesly o stoleté lži,“ uvedl pak ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ke kritice odborů vůči reformě z jeho dílny.      

ČMKOS je dlouhodobým kritikem reforem

Odbory vládní reformy kritizují již dlouho. Na protest proti nim uspořádaly loni v červnu demonstraci na Václavském náměstí. Zúčastnilo se jí asi 30 000 lidí. Nyní poukazují na vysokou inflaci a růst cen. Připomínají, že zatímco ceny meziročně v lednu vzrostly o 7,5 procenta, vláda ve veřejném sektoru zvýšila platy o 1,5 procenta.

Výhrady má ČMKOS i k chystané zdravotnické reformě. Nazývá ji "velkou zdravotnickou loupeží". Nesouhlasí s převodem univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti.

Odbory jsou také proti návrhu důchodové reformy. Vadí jim například to, že by se do penze v budoucnu mělo chodit v 65 letech. Předáci tvrdí, že mnozí lidé v náročných profesích tak dlouho pracovat nevydrží. Dalším sporným bodem je i případné převedení části odvodů na důchody ze státního systému do vlastního spoření u fondů, které vláda plánuje.