„Je to v dohlednu. Může to být i zítra," řekl Čunek. "Vy se mne na to pořád ptáte, ale já to skutečně nevím. Je to premiér, kdo ministra navrhuje, a prezident, kdo ho jmenuje,“ dodal. Na dotaz, zda o kroku s předsedou vlády Mirkem Topolánkem (ODS) v posledních dnech hovořil, odpověděl předseda lidovců: „Pan premiér byl v posledních dnech na dovolené. Nedovolil jsem si ho rušit.“

Čunek opustil vládní post ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra loni v listopadu kvůli znovuotevření vyšetřování údajného přijetí úplatku. Navíc čelil podezření, že zneužil systém sociálních dávek. Státní zástupce ale později jeho stíhání opět zastavil.

Premiér Topolánek před časem řekl, že se Čunkově návratu do vlády nebrání. „Pokud KDU-ČSL chce Jiřího Čunka ve vládě, bude ho mít,“ řekl.

Čunek za Schwarzenberga

Proti Čunkově návratu se ale vyslovil Topolánkův stranický kolega a pražský primátor Pavel Bém i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten říká, že mu jde o princip, navíc ho nepřesvědčily důkazy o Čunkově nevině. Schwarzenberg vyhrožuje, že z vlády, v níž bude Čunek, odejde.

Hrozil by tak další rozpor ve vládní koalici: zelení si ho nepřejí. „Návrat Jiřího Čunka nesmí znamenat odchod Karla Schwarzenberga,“ řekl místopředsedkyně strany Kateřina Jacques.