Na tiskové konferenci to uvedl předseda sdružení Václav Drbohlav. Trestní oznámení bylo podáno na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 1.

"Selhaly běžné obranné principy demokracie. Cílem trestního oznámení je přinutit vládu k pravdivější argumentaci," uvedl Jan Žižka z iniciativy Pro referendum 2007.

Informoval také, že odpůrci radaru, mezi nimi například sociolog Jan Keller, zašlou v nejbližší době dopis Radě Evropy, francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu a německé kancléřce Angele Merkelové.

Dopis Radě Evropy odešlou odpůrci radaru do týdne, až budou hotovy překlady. V listu podle Žižky upozorňují na rizika radarové základny pro Evropu a informují, že v Česku je proti radaru přes 70 procent lidí.

V dopise poukazují také na to, že Topolánkova vláda v této věci nekomunikuje s veřejností a vyzývají, aby se adresáti dopisu problémem zabývali, řekl Právu Žižka.

Dopis podle něj podepsali například režisérka Věra Chytilová a herec Jan Kačer.

Čeští politici se na umístění radaru stále nemohou shodnout. ODS je pro, koaliční vláda také o radaru vyjednává. ČSSD by chtěla vyhlásit referendum. Zelení by chtěli, aby byl radar začleněn do systému NATO. KSČM je proti stavbě.

Protiraketový štít ve střední Evropě má zahrnovat radar v Česku a desítku raket v Polsku. Americké ministerstvo obrany minulý týden sdělilo, že dohoda s ČR bude v řádu týdnů , čeští politici tvrdí, že není důležité, kdy se smlouva uzavře, ale jak bude kvalitní.