„Jestliže by nebyly vyřešeny, tak bych ji (reformu) asi nepodepsal,“ řekl v pondělí Švejnar studentům s odkazem na nedostatky v sociálních aspektech reformy veřejných financí.

Na to v úterý ráno reagoval šéf komunistů Filip s tím, že Švejnar by si podobnými výroky mohl u komunistů své preference zvýšit. „Plusy a minusy mezi jednotlivými prezidentskými kandidáty byly vyrovnány. Pokud se vyjádří k reformě, budou plusy na straně Švejnara,“ řekl v úterý ráno na ČR1-Radiožurnálu Filip.

Komunisté podle něj zaznamenali Švejnarova slova o tom, že by reformu zřejmě nepodepsal, což mluví podle Filipa pro jeho podporu. KSČM ale trvá na tom, aby jim to Švejnar sdělil osobně.

Filip na ČR-1 rovněž uvedl, že Švejnar bral jejich požadavky „příliš politicky,“ ale svým turné po republice „pochopil, že případné vzdání se amerického občanství či propagování suverenity země, je přáním občanů“.

V úterý od 13 hodin se na půdě senátorského klubu ČSSD uskuteční dlouho očekávaný prezidentský duel mezi Václavem Klausem a Janem Švejnarem. Švejnar již v pondělí uvedl, že se na něj "nijak zvláť nepřipravuje a nechává jej v klidu".

Švejnar komunistické poslance znovu navštíví příští týden.