Prezentace nové Klausovy knihy připomínala ekonomický seminář, nechybělo velkoplošné plátno, na kterém byly promítány grafy a tabulky. Prezident byl v dobré náladě a akci si evidentně užíval.

Kniha, která hájí procesy přechodu od plánovaného k tržnímu hospodářství, není podle Klause politologická, ale je psána suchým ekonomickým jazykem.

Švejnara vynechal
Publikace se nezmiňuje o profesoru michiganské univerzity Janu Švejnarovi, který se 8. února utká s Václavem Klausem o křeslo českého prezidenta.

Václv Klaus mluví o své nové knize.:. Václav Klaus mluví o své nové knize.foto: Právo/Michaela Říhová

„Knihu jsme začali psát loni v květnu, v té době nás nenapadlo, kdo bude kandidát na prezidenta,“ řekl Klaus.

Do Švejnara si přesto vzápětí rýpl: „Zabývali jsme se reálnými osobami transformace,“ řekl Klaus který tvrdí, že stál u zrodu transformačního procesu, zatímco Švejnar se na něm podle něj nepodílel. Švejnar přitom ve svých prezentacích svůj podíl na transformaci zmiňuje.

Švejnar podrobil Klause kritice ve své knize Kam kráčíš, Česko?, kterou pokřtí 30. ledna. Měl tak učinit už v úterý, kvůli závadě v tisku byl ale nucen termín odložit.

Vedle kritiky prezidentových mezinárodněpolitických postojů Švejnar negativně hodnotí právě některé aspekty transformace, zejména tunelování podniků. Politici podle něj nezabezpečili dostatečné právní prostředí pro transformaci.

Přišli i bývalí ministři
Na prezentaci Klausovy publikace se přišli podívat i Klausovi přátelé a bývalí političtí kolegové, například exministři Ivan Kočárník a Vladimír Dlouhý, viceguvernér ČNB Miroslav Singer nebo bývalá šéfka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková.


Kniha bude na pultech knihkupectví od pondělí. Klaus neočekává, že bude mít takovou prodejnost, jako měla jeho kontroverzní publikace Modrá, nikoli zelená planeta, která, jak prezident na semináři prozradil, vyjde brzy i v Polsku a Španělsku.