„Chceme dál jednat, ale když se nedohodneme, stávka bude. Není to proti zaměstnavatelům ani pacientům. Akutní případy by byly ošetřeny vždy,“ řekl Právu předseda uvedeného svazu Jiří Schlanger bezprostředně po skončeném jednání 80 zástupců odborových organizací z celé ČR, kteří o stávce rozhodli.

„Pravděpodobně se ke stávce připojíme,“ řekla Právu Jana Vedralová, místopředsedkyně Lékařského odborového klubu.


Trochu rozpačitý byl Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví: „Nerozumím tomu proč stávku vyhlásili, když v pondělí teprve začalo jednání a na stole jsou oba návrhy. Ministrův i odborů.“


Čas je do 7. února

Odboráři na dohodu stanovili termín 7. února. To je totiž den, kdy by Senát měl projednávat Julínkův návrh na řešení přesčasů a odměňování ve zdravotnictví.


Julínek chce, aby pracovní týden se prodloužil ze 40 na 48 hodin u zdravotníků. Ti to okamžitě komentovali slovy, že chce zavést pracovní soboty, což je pro ně nepřijatelné. Ke 48 hodinám by pak bylo dalších 8 hodin přesčasů týdně. Odbory to ale odmítají.


Spolu se zaměstnavateli mají jiný návrh. Navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z 8 na 16 hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent.


Rozpor i ve způsobu odměny

Odborům se také nelíbí, že Julínek navrhuje, aby zaměstnanci příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví a organizací zřizovanými obcemi a kraji byli odměňováni smluvní mzdou a ne podle tarifních tabulek, což dál prosazují odbory.  


Proti Julínkovu návrhu je i Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub, který dokonce v listopadu kvůli tomu demonstroval pod Julínkovými okny a nesouhlasí ani ČSSD.