Podle mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková se potvrdily informace policistů, že odstranění kontrol budou chtít využít především Čečenci, kteří se snaží dostat z Polska na jih Evropy. Policisté se od 21. prosince loňského roku, kdy zmizely kontroly na hranicích, více zaměřují na cizince cestující v autech, vlacích i autobusech.

Přestože se podle sobotní mimořádné aktivity policistů mohlo zdát, že vedení cizinecké policie vyhlásilo speciální akci na kontrolu cizinců, Kudláčková sdělila, že jde jen o nový styl práce, který si vyžádal právě vstup ČR do Schengenu.

"V rámci těchto kontrol je pak zvýšená pozornost věnována osobám čečenské národnosti. Existuje totiž poznatek, že Čečenci, kteří požádali o azyl v Polsku, by se mohli přesouvat přes naše uzení na jih Evropy," řekla Kudláčková.

Policisté prý v sobotu zadrželi několik lidí ukrajinské národnosti, kteří porušili pobytový režim.

Kontrolovali vlaky i auta

Česká televize (ČT) uvedla, že na severu Moravy policisté kontrolovali mimo jiné rychlík jedoucí z Varšavy do Vídně. Velké skupiny utečenců zadržely ještě polské bezpečnostní složky na polském území. Podle ČT cestovaly skupiny nelegálních migrantů nejprve vlakem, nyní se snaží na Západ proniknout v osobních autech s polskými poznávacími značkami.

Na vlaky do Rakouska, například na rychlík Polonia, se zaměřily i hlídky cizinecké policie na jižní Moravě. "Zaměřujeme se například na taxíky i jiná auta, kde by podle našich zkušeností mohli být cizinci," popsal mluvčí jihomoravské cizinecké policie Roman Pittner. Kvůli informacím o azylantech z Polska je teď ve službě asi stovka lidí, doplnil.

Mluvčí ostravské cizinecké police Daniela Vlčková řekla, že několik skupin cizinců mířících z Polska na jih Evropy objevili policisté již dříve. "Jednu skupinu prověřovali naši policisté 23. prosince. Šlo o čtyři dospělé lidi a několik dětí. Obdobnou skupinu, ve které bylo 15 dospělých a 12 dětí, naši policisté objevili o tři dny později. Jednalo se o ruské státní příslušníky, kteří se na území naši republiky pohybovali nelegálně," potvrdila Vlčková.

Cizinci se podle Vlčkové domnívali, že na území schengenského prostoru mohou cestovat i na průkazy žadatele o azyl. "Naši policisté jim vysvětlili, že to není možné," dodala. Zatímco druhá skupina se dobrovolně vrátila zpět do Polska, první skupina stále přebývá v azylovém zařízení Bělá-Jezová v Čechách. Ministerstvo vnitra nyní jedná o jejím vrácení do Polska. Vlčková uvedla, že je to v souladu s dublinskou smlouvou, která žadatelům o azyl přikazuje, aby se pohybovali pouze na území státu, kde mají podanou žádost o azyl.

Česko sousedí jen se schengenskými státy

Náměstek ředitele cizinecké a pohraniční policie Vladislav Husák pro ČT uvedl, že podobné kontroly budou pokračovat.

Schengenský prostor dosud tvořilo 13 starých zemí EU s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Od konce prosince k nim přibyli všichni nováčci unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru, který požádal o odklad vstupu. Spolu s ČR se tedy staly součástí schengenského prostoru i Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko a Malta.

Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Česko sousedí pouze se státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže například na rozdíl od Slovenska nemá žádnou vnější hranici prostoru.