"Ve Špindlerově Mlýně jsou vynikající sněhové podmínky, dnes ráno se lyžovalo bez front, odpoledne již začal zájem lyžařů stoupat. Jsme připraveni, všechna zařízení jsou v provozu," řekl Jiří Beran z tamního skiareálu. Na sjezdových tratích leží 20 až 70 centimetrů sněhu, upraveny jsou i trasy pro běžkaře.


Obdobná situace je v ostatních areálech v Krkonoších a Orlických horách, mimo provoz jsou sjezdovky na Pěnkavčím vrchu a v Přívratu. Sníh je i na hřebenech, v Krkonoších do 120 centimetrů a horská služba upozorňuje na místy zledovatělý terén.

Na jihu Čech si na svazích zadovského a lipenského areálu užívaly zimních radovánek stovky lyžařů. Začali přijíždět i rekreanti, kteří konec roku stráví v horských hotelech a penzionech.

Hezké počasí hlásí většina středisek

Stále máme slunečné počasí, teploty kolem nuly. Sníh ale netaje a díky nočním mrazům můžeme zasněžovat," řekl šéf střediska Pavel Voldřich. V úterý se poprvé rozjel i vlek na Churáňov.

Dostatek sněhu a slunečno bylo v úterý v Jeseníkách. "Na sjezdovkách je až 45 centimetrů. Počasí má stále inverzní ráz, ve vyšších polohách jsou plusové teploty," řekl dispečer Horské služby Martin Chalupa.

Největší nápor bude od poloviny týdne

V Krušných horách byly na Boží hod v provozu všechny skiareály v okolí Božího Daru. Některé penziony ještě krátce před Štědrým dnem upozorňovaly na volné pokoje. "Je obvyklé, že lidé slaví Vánoce doma a na hory se vydají teprve po nich. Na Silvestra tu bude plno," řekl starosta Božího Daru Jan Horník.

Více lidí než na Štědrý den lyžovalo v úterý největších střediscích Libereckého kraje. Sjezdovky však stále zůstávaly hodně volné. V Rokytnici nad Jizerou využilo sjezdovky na Lysé hoře přes 1000 turistů, asi o 400 více než na Štědrý den.

V jizerskohorském Bedřichově zaznamenala v úterý horská služba středně velkou návštěvnost, běžkaři převažovali nad sjezdaři. Horská služba si připsala pět zásahů, ani jeden z úrazů nebyl zvláště těžký.