Připomněl, že od ledna čekají na pacienty v lékárnách velké změny. Začnou platit 30 korun za položku na receptu, a to v běžném výdeji i na pohotovosti. Chronické pacienty a nemocné užívající drahé léky bude chránit roční limit 5 000 korun. Počítají se do něj třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře, za položku na receptu a doplatek na lék, ale jen za jeho nejlevnější variantu. Pokud lékař na receptu vyznačí, že trvá na předepsaném přípravku, počítá se do limitu i vyšší doplatek.

Havlíček poznamenal, že třicetikorunový poplatek u lékaře i v lékárně lidé ušetří, když s běžnými obtížemi půjdou rovnou do lékárny. Bez receptu zaplatí jen cenu léku. U přípravků do 50 korun ceny se jim to vyplatí. Třicetikoruna se platí za položku na receptu bez ohledu na počet balení. Na receptu mohou být nejvýše dva různé přípravky nejvýše po třech baleních, upřesnil.

Hojný upozornil, že přípravky na překyselený žaludek, zhoršenou průchodnost cév na nohou, na léčbu obezity, sedativa a léky na spaní, stejně jako přípravky na vykašlávání a projímadla, se do limitu nepočítají. Může to znamenat problém pro seniory, protože právě oni tyto přípravky nejčastěji užívají.