Nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vedly před dvěma lety k vládní krizi a k rezignaci Grosse na funkci premiéra. Gross se pak stal advokátním koncipientem. Nedávno se veřejnosti připomněl koupí a následným prodejem akcií tuzemského obchodníka s elektřinou, společnosti Moravia Energo. Gross podle médií na transakci vydělal desítky miliónů korun. Případem se zabývá protikorupční policie.

Pokud jde o koupi bytu na pražském Barrandově, dospěli policisté opakovaně k závěru, že se Gross nedopustil krácení daní ani jiného trestného činu či přestupku.

V prosinci 2005 policie kauzu poprvé odložila. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ji ale otevřela. Případ byl však letos v únoru za souhlasu obvodního zastupitelství i napodruhé odložen. Městští žalobci pak ještě nařídili prověřování koupě Grossova bytu doplnit. Policie však ani pak nic podezřelého nenašla a případ zůstal odložen. S odložením již souhlasili i městští žalobci. NSZ se nyní rozhodlo nevrátit věc k doplnění a k novému rozhodnutí.

Směnka na 900 000 korun

Prověřování nejasností kolem toho, jak Gross v roce 1999 financoval nákup bytu na Barrandově, začalo předloni v únoru. Poté, co Mladá fronta Dnes poukázala na nesrovnalosti ohledně pořízení bytu, dostala policie pět trestních oznámení. Média i opozice Grosse kritizovaly za to, že nedokázal doložit, jak před několika lety získal 1,2 miliónu korun, které údajně použil na čtyřmiliónový byt jako zálohu.

Expremiér opakovaně prohlásil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil 1,2 miliónu korun jeho strýc František Vik. Když se objevily pochybnosti, zda na to mohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Zakrátko vstoupil na scénu bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod s tím, že peníze Vikovi půjčil on. Poté oznámil, že směnku na 900 000 korun prodal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi, který prý směnku ihned zničil.

Kromě koupě bytu dostala Grosse ještě jako premiéra do potíží i jeho manželka Šárka, která chtěla vybudovat v Proseku luxusní bytový komplex společně s přítelkyní Libuší Barkovou, která je stíhána za téměř osmimiliónový pojistný podvod.