"Úsek Bohuslavice - Lukavice bývá zaplavován pravidelně při zvýšení hladiny Moravy. Z dřívějších zkušeností vím, že silnice musí být uzavřena i několik dní. Uvidíme, jak rychle voda opadne tentokrát," řekl dispečer šumperských silničářů.

Další problémy podle jeho kolegy z dispečinku Povodí Moravy v Olomouckém kraji nejsou. "Řeky v regionu nedosahují ani prvního povodňového stupně," uvedl dispečer. Doplnil, že hladiny vodních toků v kraji klesají.

V Čechách hladiny klesly

Také hladiny horních úseků řek v Královéhradeckém, Plzeňském a jihočeském kraji v noci výrazně klesly.

Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, platil v Královéhradeckém kraji ráno již jen na Labi v Brodu a na Orlici v Týništi. Ještě v pátek v noci byl na Labi v Brodu a Vestřevi nejvyšší třetí stupeň, tedy ohrožení. Pozvolné vzestupy hladin ještě vodohospodáři čekají na Labi pod Hradcem Králové, na Orlici a dolní Cidlině.

Například na Labi mezi Hradcem Králové a Pardubicemi a v Přelouči dopoledne platil první stupeň povodňové aktivity, bdělost. V noci na dnešek již v hradeckém kraji téměř nepršelo a teploty klesly. "Pokles hladin zasažených toků se tím urychlil," uvedl šéf dispečinku Jiří Petr.

I hladiny řek na jihu a západě Čech, kde se v pátek odpoledne kvůli dešti a oteplení zvedla Otava až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity, poklesly. Dvě místa na Šumavě a Otava v Písku hlásí nyní už jen první povodňový stupeň platila na Otavě v západočeské Sušici, v Chlumu na Teplé Vltavě a na Otavě v Písku.

"Přes noc pršelo minimálně a hladiny už jsou na poklesu," uvedl meteorolog Jaroslav Hintermüller, podle nějž by v příštích hodinách už nemělo významněji pršet a ochladí se.