"Dospěl jsem v několika dnech k závěru, že mé místo je v Pardubickém kraji. Mé rozhodnutí bylo umocněno smutnou událostí, že můj kolega a politický partner Michal Rabas bohužel zemřel," uvedl Línek po pondělním jednání pardubického krajského výboru strany. Rabas podlehl rakovině.

Línek byl dosud považován za jednoho z hlavních kandidátů na křeslo ministra pro místní rozvoj, které ve středu Čunek opustí. Předseda KDU-ČSL ohlásil demisi poté, co nejvyšší státní zástupkyně znovu otevřela případ údajné korupce v době jeho starostování ve Vsetíně.

Línek v první reakci oznámil, že nabídku od premiéra Mirka Topolánka na vstup do vlády přijal. Situaci však podle jeho slov změnila zpráva o smrti hejtmana Rabase.

Pardubická KDU-ČSL nechce Čunka komentovat

Pardubičtí lidovci se na jednání zároveň rozhodli, že se před úterním jednáním širšího vedení KDU-ČSL nebudou vyjadřovat k situaci kolem předsedy Jiřího Čunka.

Podle Línka by požadavek na případné odstoupení Čunka z funkce předsedy strany neměli probírat před veřejností. Na rozhodnutí pardubických lidovců, které zveřejní až na celostátní konferenci, prý neměla přímý vliv stanoviska jiných krajů. Pardubická KDU-ČSL ale souhlasí s návrhem, aby sjezd v dubnu 2008 volil nové vedení strany.

"Dohodli jsme se, že do zítra do 17:00 naše stanovisko nebudeme nikde prezentovat. Ale krajská delegace tam jede s jasnou pozicí. Jsem tvrdě zastáncem toho, aby debata byla na půdě KDU-ČSL, a co nejméně s tím českou veřejnost otravovat," uvedl v pondělí večer Línek.