"Podstatné pro mě v této chvíli je, že tajné informace neunikly," řekl Topolánek. O tom, že únik v roce 2004 hrozil, byl prý informován. Považoval to ale za tajné zprávy, a proto o nich nikde nemluvil.

Případ je podle Topolánka spjat s chystanou reorganizací tajných služeb. "Souvisí to i s našimi návrhy na změny v organizaci služeb v ČR, patří to do parlamentní diskuse a já jsem na ni připraven," dodal premiér. Podle něj je zcela evidentní, že proti informační službě se vede určitá kampaň, s ním možná souvisí i čtvrteční střelba na budovu BIS.

Podle ministra vnitra Ivana Langra nelze zatím zveřejnit žádné další podrobnosti o vyšetřování střelby na sídlo BIS v době, kdy tam sněmovní komise pro kontrolu BIS jednala o úniku tajných dat z této zpravodajské služby. Veřejnost se více dozví, až budou k dispozici konkrétní informace, jejichž zveřejnění neohrozí vyšetřování.

Uniklé údajé nebyly zneužity

Informace o úniku tajných údajů z civilní kontrarozvědky přinesla média minulý týden. Kauzou se zabývá poslanecká komise, před níž má předstoupit i premiér. Podle dostupných informací vynesl data před třemi lety bývalý pracovník BIS, v době úniku byly informace již tři roky staré. Údaje byly ohroženy, ale nikoli zneužity, tvrdí BIS podle šéfa sněmovní komise Jeronýma Tejce (ČSSD).

Podle záměru vlády mají být sloučeny civilní rozvědka (ÚZSI-Úřad pro zahraniční styky a informace) s vojenskou rozvědkou a na druhé straně civilní kontrarozvědka (BIS) s vojenskou kontrarozvědkou.

Vojenské služby přitom byly před několika lety sloučeny do jedné - Vojenského zpravodajství. Plánovanou reformou služeb vláda odůvodnila odvolání ředitele ÚZSI Karla Randáka i Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.