"Návrh není důvodný, rozsudek nepředstavuje zásah do ústavně zaručených práv. Soudy při úpravě styku vycházely ze znaleckých posudků," uvedla soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Kauzu řešil i Štrasburk

Předseda senátu Vojen Güttler ovšem upozornil, že šestnáctileté soudní tahanice znamenají porušení práva na spravedlivý proces a práva na projednání věci bez zbytečných průtahů.

Křížův případ řešil i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podobně jako v několika dalších vleklých sporech mezi rodiči uznal, že české soudy postupovaly pomalu a stát nedokázal zajistit právo na rodinný život. Proto štrasburský soud přiznal Křížovi nárok na odškodné 10 000 eur. Verdikt však neměl vliv na možnost stýkat se s dítětem.

Rodiče už se nedohodnou

Kříž už nevěří, že se s chlapcem bude moci oficiálně setkat do jeho 18. narozenin. Křížův potomek má podle spisu k otcovi emoční odpor, Kříž tvrdí, že je to kvůli vlivu matky.

Křížovi nepomohlo ani to, že do roku 2005 platil rozsudek, podle kterého se měl setkávat s dítětem třináctkrát do roka, vždy na tři hodiny. Matka ale schůzky neumožnila, za což byla potrestána pokutami i podmínečným trestem za maření výkonu úředního rozhodnutí. Posléze krajský soud schůzky zcela zakázal. "Soudy rezignovaly na prosazení práva v konfrontaci s tvrdohlavostí matky," uvedl Kříž.

Syn prý nyní trpí i kvůli písemnému styku. "Na otcovy dopisy odpovídá jen za přítomnosti psychologa," uvedla právní zástupkyně matky Lenka Pavlová. "Otec zasílal otevřené dopisy plné hanlivých a velmi vulgárních útoků na matku, ve vztahu k dítěti byla korespondence v imperativním, mentorském tónu. Vyvolávalo to úzkostné, depresivní stavy dítěte," řekla Pavlová.